Pożar kotłowni oraz sterty drewna. Zagrożony był kurnik z 12000 sztuk drobiu!

W nocy z 23 na 24 października br., około godziny 2:00 dyspozytor Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie odebrał zgłoszenie, z treści którego wynikało, iż w miejscowości Wroniawy doszło do pożaru kurnika.

Na miejsce natychmiast zadysponowano strażaków z miejscowej OSP oraz 2 zastępy z JRG Wolsztyn.

Ochotnicy po dotarciu pod wskazany adres potwierdzili zgłoszenie. Po rozpoznaniu Kierujący Działaniami Ratowniczymi poinformował dyżurnego o niewystarczających siłach i środkach, a ten zadysponował kolejne zastępy z OSP Kębłowo, OSP Kaszczor oraz OSP Obra.

Jak się okazało doszło do pożaru w kotłowni oraz sterty drewna składowanego zaraz obok. W kompleksie budynku znajdował się dom jednorodzinny oraz 3 kurniki, które były bezpośrednio zagrożone objęciem ognia. W jednym z kurników znajdowało się około 12000 sztuk kur.

Teren działań został podzielony na dwa odcinki, w których zorganizowano punkt czerpania wody z hydrantów nadziemnych oddalonych około 120 metrów od miejsca zdarzenia.

Następnie KDR wydał polecenia – Strażacy wyposażeni w aparaty ochrony układu oddechowego zostali podzieleni na dwie roty. Pierwsza z nich podawała jeden prąd wody na palące się składowisko drewna, druga natomiast podawała jeden prąd wody na kurnik ze znajdującymi się kurczakami.

W dalszej części działań podjęto próbe gaszenia kotłowni, na której dach przedostał się ogień. Niestety konieczne okazało się rozebranie poszycia dachu celem wyeliminowania źródła pożaru.

Cała akcja trwała około 2 godzin, udało się uratować kurnik wraz z wszystkimi kurami.