50-latek wymusił pierwszeństwo przejazdu policjantom… Okazało się, że ma cofnięte uprawnienia do kierowania!

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu poruszającym się radiowozem policjantom stało się zaczątkiem interwencji, której finałem może być nawet kara w postaci pozbawienia wolności. Tak drastyczna sankcja nie wynika, co oczywiste z wykroczenia, jakie popełnił kierujący. Policjanci po zatrzymaniu kierowcy auta osobowego ustalili, że jechał nim pomimo cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

23.10.2021 r. ok.godz. 16:00 na skrzyżowaniu ulic Rynek i Poznańskiej doszło do sytuacji drogowej, w wyniku której policjanci Wydziału Prewencji poruszający się radiowozem oznakowanym zmuszeni byli do hamowania w celu uniknięcia kolizji z kierowcą Volkswagena Golfa.

Do zagrożenia kolizją doszło w następstwie nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu przez 50-letniego mieszkańca Świętna, który poruszał się ulicą Poznańską w kierunku szpitala. Mundurowi pojechali za nim i po chwili zatrzymali go do kontroli drogowej.

Konsekwencją podjętej czynności było ukaranie go za popełnione wykroczenie stuzłotowym mandatem. Bardzo szybko okazało się, że nie jest to jedyne zastrzeżenie, jakie tego dnia dotyczyć będzie kierowcy Volkswagena.

Podczas sprawdzenia w bazie danych, policjanci ustalili, że w drodze decyzji administracyjnej mężczyźnie zostały cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Ponieważ niestosowanie się do decyzji uprawnionego w tym zakresie organu jest przestępstwem, w sprawie wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze. W jego efekcie mężczyzna może zostać ukarany nawet pozbawieniem wolności do 2 lat.

Źródło: KPP Wolsztyn