Chciał zarejestrować kupione auto – okazało się, że jest kradzione!

Podczas rejestracji kupionego za granicą samochodu jego właściciel dowiedział się, że blankiet dowodu rejestracyjnego auta został skradziony , co mogło wskazywać na nielegalne pochodzenie pojazdu. Przekazana wolsztyńskim policjantom informacja doprowadziła do ustalenia, że auto zostało skradzione na terenie Niemiec. Samochód został zabezpieczony, a wiadomość o tym trafiła do tamtejszych policjantów.

13.03.2023 r. funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego wolsztyńskiej jednostki policji uzyskali informację dotyczącą skradzionego w styczniu tego roku w Niemczech Volkswagena T5, którego późniejszym nabywcą miał być mieszkaniec Siedlca.

Policjanci zweryfikowali, a następnie potwierdzili otrzymaną informację, dzięki czemu zabezpieczyli wyceniony na 35 000 złotych samochód.

W trakcie podjętych czynności ustalili, że mieszkaniec Siedlca podczas pobytu w Niemczech kupił samochód, który następnie chciał przetransportować do Polski. Zarówno sprzedający, jak i okazane przez niego dokumenty nie wzbudziły wątpliwości i transakcja została sfinalizowana na warunkach odpowiadających obu stronom.

Kłopoty nowego właściciela zaczęły się po przyjeździe do kraju i próbie zarejestrowania auta. Jak się okazało wątpliwości urzędników wzbudziły dokumenty samochodu. Po sprawdzeniu w międzynarodowej bazie Schengen okazało się bowiem, że niemiecki blankiet dowodu rejestracyjnego przedłożony przez mieszkańca Siedlca figuruje, jako utracony.

Wolsztyńscy policjanci skontaktowali się ze swymi kolegami po fachu w Niemczech, żeby wyjaśnić tą sytuację. Transgraniczna wymiana informacji doprowadziła do ustalenia, sprzedający auto obywatel Niemiec nie był jego właścicielem, a jedynie krótkoterminowym użytkownikiem, ponieważ samochód pochodził z wypożyczalni i nie mógł być legalnie sprzedany przez osobę, która nim dysponowała.

Dzięki przekazanej wolsztyńskim policjantom informacji i zabezpieczeniu skradzionego pojazdu, jego prawowity właściciel odzyskał auto, zanim zorientował się, że zostało mu ono skradzione.

W sprawie wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze, w toku którego ustalane będą wszelkie okoliczności tego zdarzenia.

Źródło: KPP Wolsztyn