Szkolenie z ratownictwa technicznego i medycznego strażaków z OSP Tłoki i OSP Kębłowo!

W czwartek 2 grudnia, z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej w Tłokach, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie zorganizowali ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego oraz medycznego.

Przygotowana pozoracja oraz scenariusz ćwiczeń zakładał zderzenie dwóch samochodów osobowych z przyczepą rolniczą. W efekcie, znajdujący się w pobliżu przechodzień został uwięziony pod jednym z pojazdów. W drugim samochodzie przebywały natomiast dwie osoby – w tym jedna bez funkcji życiowych. Dostęp do nich okazał się utrudniony wskutek licznych zniszczeń konstrukcji samochodu. Ponadto, strażacy musieli pomóc zszokowanemu 12-latkowi który również ucierpiał w zdarzeniu oraz wyraźnie utrudniał działania. Kolejnym wyzwaniem na miejscu okazał się brak zastępów PSP, z uwagi na równoczesne działania na drugim końcu powiatu a także wieczorna pora prowadzonych działań.

W ćwiczeniach udział wzięli druhowie z OSP Tłoki oraz OSP Kębłowo. O wyznaczonym czasie, przeprowadzono wstępny instruktaż dla ćwiczących w siedzibie OSP Tłoki. Punktualnie o godzinie 18, uczczono minutą ciszy strażaków którzy zginęli w wypadku podczas dojazdu do pożaru. Następnie przystąpiono do realizacji założenia. Mnogość wyzwań, ilość osób poszkodowanych czy zniszczenia pojazdów oraz ich ułożenie stanowiły trudny orzech do zgryzienia dla ćwiczących. Dobra organizacja działań, podział obowiązków w zastępach, wykorzystane techniki oraz potencjał sprzętowy sprawiły natomiast, że realizacja scenariusza ćwiczeń przebiegła sprawnie oraz w bezpieczny sposób. Świadczy to przede wszystkim o poziomie wyszkolenia ochotników oraz ich umiejętności współpracy.

Nad całością ćwiczeń czuwał zespół rozjemców, w którego skład weszli funkcjonariusze JRG Wolsztyn.

Na zakończenie, przy wspólnym posiłku omówiono całokształt podjętych działań, jednocześnie planując kolejne przedsięwzięcia szkoleniowe. Wszystko po to, aby w razie potrzeby działać jeszcze sprawniej i bezpieczniej.

Opracowanie: st. asp. Waldemar Wielgosz

Źródło: PSP Wolsztyn