Potężny pożar tartaku w Smolnie Wielkim! Ogromne straty.

W Środę 9 Stycznia około godziny 18:20 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze wpłynęło zgłoszenie o pożarze tartaku w miejscowości Smolno Wielkie. Na miejsce natychmiast skierowano zastępy straży z Sulechowa i okolicznych miejscowości.

Pierwsze zastępy straży pojawiły się na miejscu po około 12 minutach. W momencie dojazdu jednostek, pożarem objęte było 3/4 powierzchni tartaku. Dużym zagrożeniem dla pracujących na miejscu strażaków były butle z gazem, składowane bezpośrednio przy budynku.

Strażacy którzy ewakuowali butle z gazem otrzymali informację że w płonącej hali może znajdować się właściciel obiektu, jednak informacja ta nie potwierdziła się. Działania były prowadzone w natarciu, wewnątrz budynku a także w obronie suszarni znajdującej się obok budynku, w konsekwencji strażakom udało się ją uratować.

Działania prowadzone na miejscu były przez wiele godzin. Kolejnym niebezpieczeństwem była rozpadająca się ściana nośna hali a także zapadający się dach budynku. Dużym problemem dla strażaków było zaopatrzenie wodne, stąd też zapadła decyzja o zadysponowaniu cysterny gaśniczej z JRG 2 Zielona Góra oraz utworzenie punktu czerpania wody na miejscowym kanale Obry. Działania na miejscu prowadziło łącznie 11 zastępów Straży Pożarnej z powiatu zielonogórskiego.