AKCJA „ TRZEŹWY PORANEK” – Niestety nie wszyscy po majówce zachowali się odpowiedzialnie.

Wczoraj – 6 maja – w pierwszy dzień po długiej tegorocznej majówce policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili akcję „Trzeźwy poranek”. W wyniku przeprowadzonych kontroli, w jednym przypadku policjanci mieli zastrzeżenia, co do stanu, w jakim znajdowały się cztery osoby kierujące pojazdami. Karą dla nieodpowiedzialnych kierowców może być nawet 2 lata pozbawienia wolności.

06.05.2024 r. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili na drogach powiatu wolsztyńskiego działania pn. „Trzeźwy poranek”.  Mundurowi kontrolowali ruch pojazdów w wybranych lokalizacjach zwracając szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących. W trakcie kilkugodzinnej akcji zaplanowanej po zakończonej właśnie majówce pod tym kątem zostało 1832 kierujących pojazdami mechanicznymi. Z tej liczby 4 osoby znajdowały się w stanie nietrzeźwości.

Największą tego dnia nieodpowiedzialnością  wykazał się 62-letni kierujący ciężarową Scanią, który około godziny 07:00 jadąc za granicę został zatrzymany do kontroli na ulicy Fabrycznej w Wolsztynie. W wydychanym przez niego powietrzu znajdowało się 0,27 mg/l alkoholu (0,56 promila). W tej sytuacji o dalszej jeździe za kierownicą nie mogło być mowy. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy i poinformowali go o wszczęciu postępowania przygotowawczego.

Karą w tym przypadku może być grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Sąd może wymierzyć również karę pieniężną od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej). Zakaz kierowania orzekany jest na okres do 15 lat.

Wysokie kary powinny wpływać na wyobraźnię kierowców i powstrzymać ich od kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości. Kwestia zagrożenia wynikająca z sankcji jest ważna, jednakże policjanci odnosząc się do odpowiedzialności wszystkich kierujących apelują o bezwzględne powstrzymywanie się od jazdy w przypadku wcześniejszego spożywania alkoholu. Apel kierowany jest również do osób będących świadkami takich zdarzeń. Nierzadko interwencja polegająca na odebraniu kluczyków, bądź uniemożliwieniu jazdy w inny, możliwy w danej sytuacji sposób decyduje o bezpieczeństwie, zdrowiu, a nawet życiu samego kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Źródło: KPP Wolsztyn