POZNAŃ – 5 osób nie żyje, ponad 20 rannych po zawaleniu się kamienicy w Poznaniu

O godzinie 7:52 do poznańskich służb ratunkowych wpłynęła informacja o wybuchu i zawaleniu się kamienicy przy ulicy 28 Czerwca 1956r. na poznańskim Dębcu.

Do akcji natychmiast zadysponowano zastępy z większości Jednostek Ratowniczo- Gaśniczych w Poznaniu, w tym także strażaków z Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej.
Pierwsze zastępy które dotarły na miejsce potwierdziły zgłoszenie, zabezpieczyły teren akcji, a następnie przeprowadziły ewakuację mieszkańców.
Jednocześnie rozpoczęta została akcja poszukiwawcza osób uwięzionych pod gruzami.

Strażacy przekazali osoby poszkodowane Zespołom Ratownictwa Medycznego, od tego momentu rozpoczęła się segregacja TRIAGE. Ratownicy opatrzyli poparzenia i rany wielu części ciała oraz zabezpieczyli drogi oddechowe.
Osoby poszkodowane wymagały ustabilizowania parametrów życiowych ze względu na odniesione obrażenia oraz oceny i zabezpieczenia urazów głowy, kręgosłupa a także złamanych kończyn.
Po wykonaniu najważniejszych dla życia czynności odbyła się ponowna segregacja TRIAGE (RETRIAGE) Ratownicy podali osobom poszkodowanym leki przeciwbólowe i płyny w postaci kroplówek.
Ranni zostali rozlokowani po poznańskich szpitalach oraz w placówce w Puszczykowie(7 osób)

Na miejsce zadysponowano SGRP z Poznania, Łodzi oraz Warszawy. Dla mieszkańców zorganizowano autobus z MPK Poznań.
W trakcie akcji 24 osobom udzielono pomocy, 3 z nich, 2 osoby dorosłe i jedno dziecko, w ciężkim stanie przewieziono do poznańskich szpitali.
Na miejscu zjawili się przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej- w tym Komendant Główny PSP brygadier gen. Leszek Suski.

Akcje ratowniczą prowadziło około 160 strażaków, kilkudziesięciu policjantów i strażników miejskich. Na miejsce skierowano kilka Zespołów Ratownictwa Medycznego w tym śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
4 śmigłowce postawiono w gotowość.

Na miejscu zjawili się również Wojewoda Wielkopolski, Prezydent Miasta Poznań, przedstawiciele Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Dużą rolę w początkowej fazie działań odegrali również dyspozytorzy medyczni, straży pożarnej, dyżurni policji oraz operatorzy numeru alarmowego 112 którzy cały czas otrzymywali zgłoszenia o wybuchu i zawaleniu się kamienicy.

Niestety, 4 osoby poniosły śmierć pod gruzami budynku.

Aktualizacja 10:40
Przed godziną 10:00 spod gruzów ratownicy wyciągnęli żywego psa. Niestety, kilkanaście minut później odnaleziono 5 ofiarę śmiertelną- była to kobieta.