KIEŁPINY/WOLSZTYN – UCIEKAŁ PRZED ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Podejrzenie o jazdę pod wpływem alkoholu było początkiem policyjnej interwencji, która zakończyła się pościgiem za kierowcą Poloneza. Finalnie okazało się, że powodem ucieczki nie był alkohol lecz brak uprawnień do kierowania pojazdami. Skutkiem skrajnej nieodpowiedzialności młodego kierowcy były zarzuty zagrożone nawet pięcioletnim więzieniem.

03.03.2018 r. ok. godz. 10:00 wolsztyńscy policjanci otrzymali informację o kierowcy Poloneza poruszającego się drogą pomiędzy Powodowem, a Kiełpinami, który prawdopodobnie znajduje się pod wpływem alkoholu.

We wskazany rejon skierowani zostali funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego. Podczas patrolu trasy policjanci zauważyli jadący w ich kierunku, odpowiadający opisowi samochód i nakazali kierowcy zatrzymanie się do kontroli.  Siedzący za kierownicą samochodu mężczyzna próbując uniknąć spotkania z policjantami nie reagował na polecenie zatrzymania się i kontynuował jazdę. Mundurowi używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych ruszyli za nim w pościg.

Ten zakończył się po kilku kilometrach na drodze pomiędzy Kiełpinami i Wolsztynem. Poruszający się Polonezem kierowca oraz jego pasażer porzucili auto i uciekali dalej pieszo. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani. Jak ustalono, kierowca – 19-letni mieszkaniec Tłok i jego o rok starszy kompan byli trzeźwi. Powodem ich ucieczki był natomiast, jak starali się wyjaśnić policjantom brak uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Skrajnie nieodpowiedzialna postawa nastolatka przełożyła się na zagrażającą bezpieczeństwu własnemu oraz innych użytkowników dróg ucieczkę.

W następstwie tego usłyszy nie tylko zarzut wykroczenia polegającego na kierowaniu samochodem bez wymaganych uprawnień ale również przestępstwa, polegającego na ucieczce przed pościgiem prowadzonym przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego.

Zgodnie z treścią art. 178 b kodeksu karnego wprowadzonego w ubiegłym roku na podstawie nowelizacji tej ustawy karą w takim przypadku jest pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Źródło: KPP Wolsztyn