Pożar poddasza budynku mieszkalnego! Straty oszacowano na pół miliona!

W środę 12 lutego br., około godziny 14:00 dyżurny SKKP w Grodzisku Wielkopolskim otrzymał zgłoszenie o pożarze poddasza budynku mieszkalnego w Piotrowie Wielkim, gmina Wielichowo.

Na miejsce natychmiast zadysponowano dwa zastępy z JRG Grodzisk Wlkp, dwa zastępy z OSP Wielichowo, patrol policji oraz pogotowie energetyczne.

Pierwszy zastęp, który dotarł na miejsce zdarzenia potwierdził zgłoszenie oraz zabezpieczył teren akcji. Na szczęście mieszkańcy sami opuścili mieszkanie przed przybyciem straży pożarnej. W pierwszej kolejności w budynku został odłączony prąd i gaz, następnie rota strażaków ubrana w aparaty ochrony dróg oddechowych weszła do mieszkania w celu wyszukania źródła pożaru. Po odnalezieniu zarzewi ognia natychmiast przystąpiono do gaszenia.

Przy pomocy podnośnika hydraulicznego, strażacy mogli bezpośrednio polewać wodą rozgrzaną blacho-dachówkę a następnie sukcesywnie ją rozbierać celem ugaszenia ognia pojawiającego się na drewnianej konstrukcji poddasza.

W trakcie działań wiał silny wiatr co utrudniało akcję gaśniczą i potęgowało zadymienie w obiekcie dlatego systematycznie dowożone były butle z powietrzem.

Dzięki pomocy sąsiadów, którzy ruszyli do pomocy lokatorom płonącego budynku udało się uratować dobytek pierwszej kondygnacji. Niestety spaleniu uległ dach oraz dwa pomieszczenia mieszkalne. Poszkodowani znaleźli tymczasowo schronienie u rodziny.

Na miejsce zdarzenia przybyła przedstawicielka władz gminy Wielichowo z-ca burmistrza Ewa Kasperska.

Akcja gaśnicza trwała do późnych godzin wieczornych. Jak ustalili strażacy prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej na poddaszu użytkowym.