Pożar kościoła w Lutolu Suchym! Dach zapadł się do środka!

Boże ciało pozostanie długo w pamięci mieszkańców Lutola Suchego(powiat międzyrzecki). Wszystko za sprawą pożaru, jaki wybuchł w tamtejszym kościele 20 czerwca 2019 roku.

Około godziny 12:30 do międzyrzeckich strażaków wpłynęło zgłoszenie o pożarze zabytkowego, XIX wiecznego kościoła znajdującego się w centrum wsi. Na miejsce natychmiast skierowano liczne zastępy straży pożarnej.
Pierwsi na miejscu zjawili się ochotnicy z jednostki sąsiadującej z kościołem. Działania w pierwszej fazie akcji gaśniczej polegały na zabezpieczeniu miejsca działań, sforsowaniu drzwi prowadzących do budynku oraz podaniu środka gaśniczego na płonący dach.

Z upływem czasu na miejsce dojeżdżały kolejne zastępy straży, w tym specjalistyczne podnośniki, dzięki którym możliwe było podanie piany gaśniczej na dach oraz iglicę kościoła.

– Praktycznie cały dach runął do wnętrza kościoła. Obecnie prowadzimy akcję gaśniczą wieży – informuje asp. Waldemar Juszczak, dyżurny strażaków z Międzyrzecza.

W chwili wybuchu pożaru kościół był pusty. – Nikt nie został poszkodowany – dodaje Juszczak.

Na miejscu zjawili się strażacy z powiatu międzyrzeckiego, świebodzińskiego, a także funkcjonariusze z Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego.

– Sprawdzamy czy w budynku nie ma jeszcze ukrytych zarzewi ognia. Staramy się zabezpieczyć całą konstrukcję. Przyczynę pożaru określi już biegły z zakresu pożarnictwa – mówi st. bryg. Marek Harkot, Komendant Powiatowy PSP w Międzyrzeczu.

W chwili obecnej nie wiadomo jakie są straty, ani co było przyczyną pożaru