Pożar hektara terenów rolnych i lasu! To prawdopodobnie podpalacz!

W środę 26 czerwca 2019 roku, około godziny 16:00, dyżurny SKKP w Wolsztynie otrzymał zgłoszenie o pożarze zboża na pniu na granicy województw Wielkopolskiego i Lubuskiego przy drodze między Kaszczorem a Łupicami.

Na miejsce natychmiast zadysponowano po dwa zastępy z JRG Wolsztyn (jeden zawrócony podczas dojazdu) oraz OSP Kaszczor oraz po jednym z Moch, Przemętu, Świętna, Kębłowa, Bucza oraz 3 zastępy z powiatu Wschowskiego. Pole zostało oborane by ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia na dalsze pola. Po dojeździe pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia zastano pożar zboża na pniu który zdążył przejść do lasu.

W międzyczasie jednostka z Bucza utworzyła stanowisko zaopatrzenia wodnego. Strażacy podczas gaszenia, z powodu bardzo silnego zadymienia byli wyposażeni w aparaty ochrony układu oddechowego oraz maski przeciwpyłowe. Działania trwały około 2 godzin. Po zakończeniu działań do SKKP w Wolsztynie wpłynęła informacja o kolejnym zdarzeniu, około 150 metrów dalej, na miejsce zostały zadysponowane dwie jednostki z Kaszczoru (jedna z nich jeszcze kończyła działania na miejscu poprzedniego pożaru), jednostka z Wolsztyna która została zawrócona podczas powrotu do bazy oraz jednostka z Bucza która sprzątała swoje stanowisko wodne. Łącznie spaleniu uległo około 0,5 ha zboża na pniu oraz 0,5 ha lasu.

Przyczyną pożarów było prawdopodobnie podpalenie, dowódca działań wysłał strażaków wgłąb lasu w celu znalezienia innych zarzewi ognia oraz ewentualnych śladów podpalacza. Na miejscu zjawili się również policjanci i pracownicy nadleśnictwa.