Posługiwał się fałszywym banknotem – został zatrzymany

Grodziscy policjanci zatrzymali mieszkańca Grodziska Wielkopolskiego, który wprowadził do obiegu podrabiany banknot pięciusetzłotowy. 47-letni mężczyzna za ten banknot kupił w jednym z grodziskich sklepów kilkanaście piw. Mężczyźnie za wprowadzenie do obiegu fałszywego banknotu grozi kara nawet do roku pozbawienia wolności.

Nieświadoma sprzedawczyni przyjęła podrabiany banknot i wydała mężczyźnie resztę. Klient bogatszy o zakupiony towar oraz parę set prawdziwych złotych podziękował i odszedł od lady. Na szczęście sprzedawczyni w porę zorientowała się, że do swojej kasy schowała bezwartościowy kawałek papieru. O powyższym fakcie zaalarmowała grodziską policję. Funkcjonariusze ustalili kim jest sprawca, a następnie 6 marca tego roku doprowadzili do jego zatrzymania.

Banknot trafił już do ekspertyzy NBP. 47-latek z Grodziska Wielkopolskiego będzie odpowiadać za próbę wprowadzenia podrobionego banknotu do obiegu, za co grozi nawet rok pozbawienia wolności.

Aby nie paść ofiarą takiego oszustwa należy zawsze sprawdzać czy banknot, który trafia w nasze ręce jest prawdziwy. Na każdym banknocie, niezależnie od nominału, umieszczone są: portret władcy, godło Rzeczypospolitej Polskiej, wartość wyrażona słownie i cyfrowo oraz podpisy prezesa i głównego skarbnika NBP. Każdy banknot posiada nitkę z mikrodrukiem widoczną pod światło.

Źródło: KPP Grodzisk Wlkp