Uratuj życie swoim smartfonem

Witam wszystkich w pierwszym artykule naszego kącika technologicznego. Mamy nadzieję, że spodobają się Wam treści tutaj prezentowane i z czystym sumieniem będziemy mogli rozszerzać ten dział o kolejne ciekawe i przydatne wpisy.

Zapewne wielu z Was przemknęła przez myśl sytuacja, w której natrafiliśmy na wypadek, albo nawet taka bardziej przyziemna, kiedy dziecko spadło z huśtawki i należy udzielić pierwszej pomocy. Sytuacja może nie być tak banalna jakby się to wydawało – doszło do urazu, przy którym jako zwykły człowiek chcemy udzielić pomocy ale nie wiemy jak. W dobie „wszechurządzeń” jakimi są smartfony nic nie stoi na przeszkodzie aby nosić w kieszeni podręczną encyklopedię postępowań dla najczęściej spotykanych przypadków.

Na pierwszy artykuł wzięliśmy pod lupę aplikację „Uratuj życie” autorstwa pana Aleksandra Lachowskiego, zawierającą opis sytuacji, które mogą zdarzyć się każdemu. Jak można przeczytać w opisie programu wszelka prezentowana w niej treść była konsultowana z zawodowym ratownikiem medycznym.

Aplikację można pobrać stąd: Uratuj życie w Google Play

Po uruchomieniu aplikacji pojawi się proste i intuicyjne menu opisane w bardzo jednoznaczny sposób. Hipotermia, krwotoki, omdlenia, oparzenia to zaledwie kilka pierwszych pozycji, które można znaleźć w kompaktowym widoku programu. Przeważnie każda z nich zawiera krótki opis oraz listę kroków, które należy podjąć aby pomóc poszkodowanemu. Każdy artykuł w aplikacji jest opisany bardzo szczegółowo i nierzadko zawiera odnośniki do innych pozycji w aplikacji, jeśli dana sekcja wymaga bardziej szczegółowego wytłumaczenia.

Sekcja dodatki zawiera opisu bardzo przydatnych rzeczy takich jak koc termiczny, opis oznaczeń słupków drogowych czy listę numerów alarmowych.

Osobiście zawsze bałem się natrafić na sytuację, w której podejrzewamy, że poszkodowany mógł doznać urazu kręgosłupa. W aplikacji znalazłem odpowiednią pozycję opisującą takie zajście i mimo, iż nie uspokoiło mnie to w żaden sposób wiem teraz jakie powinienem podjąć kroki.

Zachęcam wszystkich gorąco do pobrania opisanej aplikacji i zapoznania się z jej zawartością, nawet jeśli nie będziemy musieli nigdy z niej skorzystać.