Jazda pod wpływem alkoholu i konfiskata pojazdu. To efekt dwóch kontroli na terenie powiatu
Alkohol w organizmie kierującego pojazdem, to gotowy przepis na wypadek, a co najmniej na poważne konsekwencje karne. Od kilku tygodni kierujący pojazdem, w organizmie którego jest powyżej 1,5 promila alkoholu musi także liczyć się z konfiskatą samochodu lub karą finansową w wysokości jego równowartości. Niezależnie od pobudek, jakie decydują o tym, by wsiąść za kierownicę nie warto tego robić, o co jak zawsze apelują policjanci.
We wtorek – 2 kwietnia – policjanci Posterunku Policji w Przemęcie podczas służby patrolowej prowadzonej na terenie Kluczewa zwrócili uwagę na poruszającego się motorowerem mężczyznę. Motorowerzysta wyjeżdżając z drogi podporządkowanej na widok radiowozu gwałtownie zmienił kierunek jazdy. Mundurowi postanowili zatrzymać go do kontroli. Już pierwszy kontakt z mężczyzną wskazywał na alkohol, pod wpływem którego mógł się znajdować. Potwierdziło to późniejsze badanie alkotestem, które wykazało 1,21 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (2,54 promila). W tej sytuacji poza dotychczas stosowanymi środkami, jakie wynikają z jazdy w stanie nietrzeźwości zastosowane zostały przepisy dotyczące konfiskaty pojazdu. Mężczyzna musi liczyć się również z odpowiedzialnością, jaką poniesie przed sądem.
Następnego dnia policjanci z Siedlca zatrzymali kierującą Volvo kobietę, która jak się później okazało zdecydowała się na jazdę po wcześniejszym spożyciu alkoholu. Policjanci zweryfikowali to poddając ją badaniu alkotestem, które wykazało 0,74 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (1,55 promila). Kobieta próbował tłumaczyć się problemami osobistymi, w tym rozstaniem z partnerem. Mundurowi zatrzymali jej prawo jazdy i poinformowali o konsekwencjach.
Niezależnie od okoliczności oraz dotykających nas problemów nie siadajmy za kierownicę pod wpływem alkoholu. To gotowy przepis na wypadek i konsekwencje karne, które zawsze trzeba brać pod uwagę – apelują policjanci.
Źródło: KPP Wolsztyn