Ćwiczą jak gasić pożary lasów bez użycia pojazdów!

Polscy strażacy już nie raz udowadniali, że należą do światowej czołówki specjalistów w swoim fachu. O modułach GFFFV (moduł gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów) bywało już głośno kilka razy za sprawą ich zagranicznych misji. Pod koniec ubiegłego roku Komendant Główny PSP gen. Brygadier Andrzej Bartkowiak podpisał decyzję, w sprawie wyznaczenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej do składu modułu GFFF Poland.

Co to tak właściwie jest ten GFFF? Najprościej przywołać angielską nazwę GFFF Poland (ang. Ground Forest Fire Fighting) czyli moduł ratowniczy przeznaczony do gaszenia pożarów lasów bez użycia pojazdów.

Na chwilę obecną strażacy tworzący GFFF Poznań czyli wielkopolska część modułu ćwiczy w okolicach miejscowości Świętno. Plan zakłada, że w bieżącym roku moduł wejdzie w skład zasobów ratowniczych Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności i będzie mógł być dysponowany do działań poza granicami naszego kraju.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że do ćwiczeń zaproszono strażaków z OSP Wroniawy, którzy na swoim wyposażeniu mają specjalistycznego drona (bezzałogowy statek powietrzny) wyposażonego w kamerę termowizyjną, dzięki której mogą nadzorować bezpieczeństwo ćwiczeń z góry.