Zapaliły się materiały składowane w kotłowni. Z budynku mieszkalnego uciekło 5 osób!

7 listopada 2021 roku, o godzinie 23:27, Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie otrzymało zgłoszenie o pożarze w budynku jednorodzinnym w miejscowości Siedlec. Dyżurny stanowiska kierowania niezwłocznie dysponuje dwa zastępy z Wolsztyna oraz po jednym zastępie z OSP Siedlec oraz OSP Kopanica.

Po dojeździe zastępów  na miejsce zdarzenia zastano pożar pomieszczenia kotłowni w budynku jednorodzinnym, zadymienie panowało w całym obiekcie. Mieszkańcy (dwie osoby dorosłe oraz trójka dzieci) opuścili budynek przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Wszystkie te osoby przebywały na kwarantannie, dlatego zajęła się nimi Policja, która była na miejscu zdarzenia. Cała rodzina czuła się dobrze, nie było potrzeby udzielania pomocy medycznej.

Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby i na świeżym powietrzu

Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia a następnie wejściu strażaków w aparatach ochrony układu oddechowego z kamerą termowizyjną oraz prądem gaśniczym do pomieszczenia kotłowni w celu zlokalizowania źródła pożaru. Kolejni strażacy w aparatach ochrony układu oddechowego  z kamerą termowizyjną weszli do budynku głównym wejściem w celu jego przeszukania oraz wyeliminowania potencjalnych źródeł pożaru – brak zagrożenia. Główny wyłącznik prądu znajdujący się w przedsionku budynku wyłączył się automatycznie. Ustalono łączność radiową na miejscu prowadzonych działań na potrzeby kierującego działaniem ratowniczym.

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, na świeżym powietrzu i tekst „PSP WOLSZTYN112.INFO ARTUR JANKOWIAK”

Dowódca akcji z uwagi na panujące warunki oraz zagrożenia wyznaczył w zabezpieczeniu kolejnych strażaków w aparatach ochrony układu oddechowego. Działania od strony podwórza przy kotłowni zostały oświetlone przy wykorzystaniu przenośnej lampy. Podczas gaszenia pożaru zauważono lejącą się wodę w kotłowni z instalacji wodnej budynku (przetopiony filtr wody przyłącza wodnego), wobec czego zamknięto główny zawór wody. Po ugaszeniu pożaru wszystkie spalone rzeczy oraz materiały wyciągnięto na zewnątrz budynku i zlano je obficie wodą. Cały budynek został przewietrzony wykorzystując turbowentylator. Sprawdzono wszystkie pomieszczenie w budynku detektorem wielogazowym pod kątem występowania tlenku węgla – wynik negatywny.

Może być zdjęciem przedstawiającym na świeżym powietrzu

Opracowanie/zdjęcia: asp. sztab. Witold Maciejewski/PSP Wolsztyn