Zakazy dla psów nielegalne? Jest odpowiedź Sądu Administracyjnego!

Samorząd nie może zakazać mieszkańcom wstępu z psami na komunalną plażę, do miejskich parków oraz innych miejsc użyteczności publicznej.

Takie jest orzeczenie Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który stwierdził, iż uchwała radnych w Zbąszyniu jest nieważna. Trzy lata temu zbąszyńscy radni uchwalili regulamin utrzymania czystości w gminie.
Jeden z jego punktów nałożył na osoby utrzymujące zwierzęta domowe zakaz wprowadzania ich do obiektów użyteczności publicznej.  

Uchwała ta została zaskarżona przez Rzecznika Praw Obywatelskich, który uważa, że polskie prawo nie zezwala na zakazanie wprowadzania zwierząt na określony teren. Z tą argumentacją zgodził się Sąd Administracyjny.

 – Jeżeli to jest piasek, w którym bawią się dzieci. Jeżeli jest to trawa, na której dzieci, ale i dorośli się kładą, niektórzy bez koca, bez niczego. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy nie niesie to za sobą jakiś zagrożeń typu bakteriologia, drobnoustroje, które mogą się tam pojawić w związku z obecnością tych psich odchodów (nawet po ich posprzątaniu). Dlatego naszym zdaniem była potrzeba wprowadzenia takiej regulacji. Wydawało mi się, że jest to logiczne i że nikt nie będzie tego kwestionował.

Wyrok nie jest prawomocny, burmistrz Zbąszynia w rozmowie z Radiem Poznań powiedział, iż samorząd złoży apelację.

One thought on “Zakazy dla psów nielegalne? Jest odpowiedź Sądu Administracyjnego!

  • 30 czerwca 2019 o 11:00
    Permalink

    bo to nie powinien być zakaz dla psów tylko dla właścicieli tych psiaków. którzy nie sprzątają po swoim psie.to nie pies nie ma kultury osobistej tylko jego pan BURAK.

Komentarze są wyłączone.