XI Rajd jednostek OSP KSRG powiatu Wolsztyńskiego!

13 listopada 2021 roku, na terenie gminy Wolsztyn już po raz jedenasty odbył się rajd jednostek ochotniczych straży pożarnych powiatu wolsztyńskiego włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Rajd jest wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się co dwa lata. Jego głównym celem jest sprawdzenie poziomu przygotowania druhów do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych oraz wyszkolenia ochotników. W ustalonej kolejności, zastępy wykonują zadania z przeróżnych dziedzin ratownictwa zdobywając punkty. Te zaś, przekładają się na końcową klasyfikację.

Tym razem, jako miejsce do ćwiczeń wytypowano miejscowości Wilcze oraz Rudno. Punktualnie o godzinie 8, dziesięć strażackich zastępów zameldowało się w Bazie obozowej Hufca ZHP Ziemi Wałbrzyskiej w Wilczu, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie wydarzenia, zapoznanie druhów z zasadami BHP oraz losowanie kolejności startów. Wszystkich zebranych powitał Komendant Powiatowy PSP w Wolsztynie – mł. bryg. Roman Rembielak wraz z zastępcą – st. kpt. Karolem Kędziorskim.

Chwilę później, pierwsze zastępy ruszyły we wskazane miejsca aby przystąpić do realizacji jednego z czterech epizodów:

  • Ratownictwo techniczne
  • Budowanie punktu czerpania wody oraz prowadzenie działań gaśniczych podczas pożaru lasu
  • Ratownictwo medyczne
  • Test wiedzy

Ochotnicy, zostali również sprawdzeni w zakresie gotowości do podejmowania działań  oraz wyposażenia w środki ochrony indywidualnej. Ponadto, wyznaczono dwa punkty  kontrolne które umożliwiły zdobycie kolejnych cennych punktów.

Zgodnie z harmonogramem, o godzinie 14 w strażnicy OSP Świętno przystąpiono do podsumowania ćwiczeń. Pojawili się na nim zaproszeni goście w osobach:
Jacek Skrobisz – Starosta Wolsztyński
Wojciech Lis – Burmistrz Wolsztyna
Jacek Kolesiński – Wójt Gminy Siedlec
Michał Żok – przedstawiciel Wójta Gminy Przemęt

Zdobyte punkty przełożyły się na następujące miejsca w poszczególnych klasyfikacjach:

Gmina Wolsztyn

1. OSP Kębłowo
2. OSP Obra
3. OSP Świętno

Gmina Przemęt

1. OSP Kaszczor
2. OSP Mochy
3. OSP Przemęt

Gmina Siedlec

1. OSP Siedlec
2. OSP Tuchorza
3. OSP Kopanica
4. OSP Chobienice

Powiat wolsztyński

1. OSP Kębłowo
2. OSP Kaszczor
3. OSP Mochy

Każda z jednostek, odebrała nagrody ufundowane przez włodarzy gmin. Ponadto, starosta wolsztyński wręczył najlepszym trzem jednostkom powiatu wolsztyńskiego puchary, dyplomy oraz upominki. Nie zabrakło podziękowań oraz słów uznania dla poziomu wyszkolenia ochotników. Warto nadmienić, że w organizację rajdu włączyli się również przedstawiciele marki Milwaukee, którzy zaprezentowali sprzęt jakim dysponują i możliwość jego wykorzystania podczas działań. Ufundowali oni również nagrodę dla najlepszej jednostki powiatu. Organizatorzy zadbali również o wspólny posiłek, który okazał się doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i wniosków.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom rajdu. Poziom wyszkolenia oraz przygotowania do działań tylko potwierdza fakt, że strażaków powiatu wolsztyńskiego cechuje niemała wiedza, zaangażowanie i profesjonalizm.


Opracowanie: st. asp. Waldemar Wielgosz

Źródło: KPPSP Wolsztyn