Wybuch butli z gazem! Nie żyje 65-letnia kobieta!

W piątek, 9 sierpnia br., około godziny 13:10 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wielkopolskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednej z posesji w Rakoniewicach

Pod wskazany adres natychmiast zadysponowano 3 zastępy z JRG Grodzisk Wielkopolski oraz jeden z OSP Rakoniewice. W treści zgłoszenia zawarta była informacja o osobie poszkodowanej, dlatego też na miejsce dodatkowo skierowano ZRM, śmigłowiec LPR oraz patrol policji.

Jako pierwsi na miejscu zjawili się ochotnicy z Rakoniewic, strażacy potwierdzili zgłoszenie. Sytuacja była bardzo poważna- płonęło pomieszczenie kotłowni. Na zewnątrz znajdowała się ciężko ranna kobieta, która w wyniku wybuchu butli z gazem doznała poparzeń 60% powierzchni ciała. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca akcji, wprowadzeniu roty strażaków w aparatach ochrony układu oddechowego do płonącego pomieszczenia w celu podania jednego prądu wody na pożar. W tym samym czasie funkcjonariusze udzielali pomocy poparzonej kobiecie m.in. przez schładzanie ciała, wykonaniu tlenoterapii oraz założeniu opatrunków hydrożelowych. Po dojeździe na miejsce karetki pogotowia, ratownicy medyczni natychmiast przystąpili do czynności ratunkowych. Konieczne okazało się podanie znacznych ilości środków przeciwbólowych. Kobieta miała poparzenia II stopnia. Załoga karetki musiała jak najszybciej założyć wkłucia dożylne by podać płyny nim dojdzie do wstrząsu.

Po około 1,5 godziny opatrywania poszkodowanej, lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zadecydował o transporcie kobiety do nowotomyskiego szpitala drogą lądową. Po umieszczeniu 65-latki w karetce, doszło u niej do zatrzymania akcji serca. Trwające kilkadziesiąt minut wysiłki ratowników i strażaków nie przyniosły żądanych skutków. Lekarz stwierdził zgon.

fot.
NA ALARM – Wielkopolska Fotografia Ratownicza

Na miejscu zjawił się technik kryminalistyki oraz prokurator który zlecił wydanie ciała kobiety rodzinie. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia był zapłon gazów zgromadzonych w pomieszczeniu wskutek nieszczelności butli gazowej.