Wolsztyńscy policjanci nagrodzeni za uratowanie życia mężczyzny

Kryształowe Gwiazdy to wyjątkowe wyróżnienie wręczane wielkopolskim policjantom, którzy z narażeniem własnego życia, w służbie lub poza nią, ratują innych. Każdego roku przybywa dziesiątki laureatów, co świadczy o tym jak poważnie policjanci traktują słowa roty ślubowania. 28 listopada br. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyła się uroczysta gala wręczenia wyróżnień. Do grona laureatów dołączyło kolejnych 69 policjantów i policjantek z całego województwa. Wśród wyróżnionych byli dwaj policjanci z Wolsztyna.

„Kto ratuje życie jednego człowieka, ratuje cały świat”

                                                                       – Thomas Keneally, pisarz

„Kryształowa Gwiazda”  to szczególne wyróżnienie dla funkcjonariuszy, którzy swoją postawą udowodnili, czym są dla każdego policjanta słowa roty ślubowania. Ta prestiżowa nagroda, wręczana  policjantom z Wielkopolski, jest wyrazem uznania dla tych funkcjonariuszy, którzy w trakcie codziennej służby lub poza nią, często narażając siebie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę losu drugiego człowieka.

Od 2004 roku Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu razem z Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego wyróżnia w ten sposób  policjantów – bohaterów.  Przez piętnaście lat wręczono 772 „Kryształowe Gwiazdy”. To 772 ocalone życia, tyleż samo historii ludzkich dramatów i zdarzeń, w których policjanci bez wahania ruszyli na pomoc. Ogromna liczba laureatów pokazuje, że niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, często z narażeniem własnego życia, jest w policyjnej służbie niemalże codziennością.

Tegoroczna, piętnasta już, uroczysta gala wręczenia „Kryształowych Gwiazd” odbyła się 28 listopada br. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu.  Wśród obecnych na uroczystości nie zabrakło Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Piotra Mąki wraz z Zastępcami – insp. Romanem Kusterem, insp. Rafałem Pawłowskim oraz insp. Konradem Chmielewskim.

Wielkopolskim policjantom i policjantkom, w tak ważnym dniu towarzyszyli zaproszeni goście na czele z panem Łukaszem Mikołajczykiem Wojewodą Wielkopolskim, który w swoim wystąpieniu pogratulował wyróżnionym bohaterskiej postawy i odwagi oraz podziękował za ofiarnie pełnioną służbę na rzecz mieszkańców całego województwa.

W gronie zaproszonych gości obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych, urzędów i instytucji na co dzień współpracujących z wielkopolską Policją, a także przełożeni wyróżnionych policjantów.

Gratulacje i podziękowania wyróżnionym złożył także Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka oraz szef policyjnego związku zawodowego w Wielkopolsce podinsp. Andrzej Szary.

Na tegorocznej gali „Kryształowe Gwiazdy” trafiły do rąk 69 policjantów i policjantek. Spośród tego grona 11 policjantów otrzymało „Kryształowe Gwiazdy ze wstęgą” , co świadczy o tym, że uratowali ludzkie życie już po raz kolejny.

Wśród wyróżnionych byli także funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie st.sierż. Mateusz Krawczyk oraz st.sierż. Mariusz Grześkowiak. Policjantom podczas uroczystej gali towarzyszyli Komendant Powiatowy Policji w Wolsztynie insp. Robert Bekier oraz reprezentujący Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów w Wolsztynie st.asp. Michał Listopadzki.

Uhonorowani funkcjonariusze 10 kwietnia 2019 roku z polecenia dyżurnego zostali wysłani do topiącej się osoby w Jeziorze Wolsztyńskim. Na miejscu zauważyli zanurzonego w wodzie i wołającego pomocy mężczyznę. Wskoczyli do jeziora i bezpiecznie wyciągnęli go na brzeg, a następnie z uwagi na  jego wycieńczenie i wyziębienie postanowili niezwłocznie zawieźć go do wolsztyńskiego szpitala.

Iwona Liszczyńska