UWAŻAJMY NA OSZUSTÓW DZIAŁAJĄCYCH METODĄ „NA WYPADEK”

Wolsztyńscy policjanci kilkukrotnie odbierali dziś zgłoszenia dotyczące prób wyłudzenia pieniędzy przez osoby podające się za policjantów. Schemat działania przestępców był taki sam w każdym z przypadków – najpierw wybranie numeru stacjonarnego do przypadkowej osoby, przekazanie legendy dotyczącej spowodowania wypadku przez bliską osobę, a finalnie żądanie pieniędzy. Policjanci ostrzegają! Tak działają wyłącznie oszuści!

25.08.2020 r. od godzin przedpołudniowych rozdzwoniły się telefony obsługiwane przez służbę dyżurną KPP w Wolsztynie. Przekazywane kolejno po sobie zgłoszenia dotyczyły prób wyłudzenia pieniędzy w kwotach sięgających 180.000 – 200.000 złotych.

Oszuści przedstawiający się jako policjanci dzwonili pod numery stacjonarne mieszkańców Adamowa, Chorzemina, Borui, Chobienic i Belęcina informując, że bliski członek rodziny właśnie spowodował wypadek, w którym zginłęła osoba kierująca innym pojazdem. W zależności od przebiegu rozmowy przestepcy prosili o podanie pełnych danych osobowych lub o przekazanie pieniędzy, które miały uchronić sprawcę wypadku od odpowiedzialności karnej. Kwoty, które padały w rozmowie mieściły się w granicach od 10.000 do 200.000 złotych.

W jednym przypadku rozmówczyni modulując swój głos i płacząc przekonywała, że jest córką kobiety do której dzwoni. Oszustka posłużyła się tą samą legendą, którą wykorzystywał jej wspólnik lub wspólnicy i poprosiła swoją „matkę” o 180.000 złotych, by uniknąć więzienia.

W innej sytuacji poproszona o 20.000 złotych kobieta miała pójść do banku po pieniądze, a następniue przekazać je policjantom. Kobieta w drodze do banku odwiedziła jednak wolsztyńską jednostkę policji, gdzie usłyszała, że jest jedną z kilku osób, które dziś próbowano oszukać w ten sam sposób. Ostrożność, którą się wykazała niewątpliwie uchroniła ją od utraty pieniędzy.

Do godziny 12:00 policjanci odebrali 9 zgłoszeń dotyczących próby oszustwa. Szczęśliwie w żadnym z przypadków nie doszło do przekazania pieniędzy przestępcom.

Policjanci proszą wszystkich, szczególnie osoby starsze, by w podobnych sytuacjach pod zadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy, jak również nie podawać swoich danych osobowych. Policjanci nigdy nie działają w ten sposób, jest to działanie OSZUSTÓW!