STARY WIDZIM/WOLSZTYN – Uciekał przed odpowiedzialnością, został zatrzymany.

Jazda z nadmierną prędkością okazała się swoistym preludium do dalszych wydarzeń, które w ubiegłą niedzielę stały się udziałem kierującego Volkswagenem Sharanem mężczyzny. Policjanci, którzy nakazali mu zatrzymanie się do kontroli drogowej zmuszeni zostali do podjęcia pościgu. Jak się okazało mężczyzna był nietrzeźwy i nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

13.05.2018r. ok.godz. 07:00 w Starym Widzimiu policjanci Wydziału Ruchu Drogowego  kontrolujący prędkość, z jaką w tym miejscu poruszają się kierowcy zwrócili uwagę na jadącego w ich kierunku Volkswagena Sharana. Kierujący autem mężczyzna poruszał się w terenie zabudowanym z prędkością 76 km/h. Policjant nakazał mu zatrzymanie się do kontroli.

Kierowca zlekceważył wydany przez policjanta sygnał i kontynuował jazdę. Mundurowi ruszyli za nim w pościg. Po kilku minutach mężczyzna został zatrzymany na ul. Przemysłowej w Wolsztynie.

Podczas legitymowania policjanci ustalili, że to 38-letni mieszkaniec Świętna. Już pierwszy kontakt z mężczyzną wyjaśnił powód jego wcześniejszego zachowania, ponieważ ewidentnie znajdował się pod wpływem alkoholu. Potwierdziło to badanie alkotestem, które wykazało 0,31 mg/l (0,65 promila). O dalszej jeździe nie mogło być mowy.   Dodatkowo, po sprawdzeniu kierowcy w policyjnym systemie informatycznym okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, które zatrzymane mu zostało, za jazdę pod wpływem alkoholu

Nieodpowiedzialne i skrajnie niebezpieczne  zachowanie mężczyzny zaowocowało popełnieniem przez niego czynów, w efekcie których usłyszy zarzut niezatrzymania się do kontroli oraz jazdy w stanie nietrzeźwości i pod wpływem alkoholu.

Warto w tym miejscu przypomnieć również o obowiązujących od  1 czerwca 2017 roku przepisach ruchu drogowego, które zakładają surowe kary dla piratów drogowych. Zgodnie z nimi niezatrzymanie się do kontroli drogowej na żądanie policji jest przestępstwem (art. 178b kodeksu karnego).

O konsekwencjach jakie poniesie zadecyduje sąd. Kara z jaką musi się liczyć to grzywna oraz do 5  lat więzienia.

fot: archiwum

Źródło: KPP Wolsztyn