Pożar stodoły w środku lasu. W akcji 12 zastępów straży!

W piątek 2 kwietnia br., kilka minut przed godziną 18:00 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Tomyślu otrzymał zgłoszenie o pożarze stodoły w pobliżu lasu w miejscowości Nowa Wieś Zbąska.

Na miejsce natychmiast zadysponowano 4 zastępy z JRG Nowy Tomyśl, po jednym zastępie z OSP Zbąszyń, OSP Przyprostynia, OSP Nądnia, OSP Nowa Wieś Zbąska oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu zielonogórskiego: 2 zastępy z OSP Babimost i zastęp OSP Podmokle Wielkie.

Pierwsze zastępy które dotarły na miejsce zdarzenia zastały palącą się stodołę wraz ze stogiem siana oraz pas ściółki leśnej o szerokości 7 metrów. Około 10 metrów od źródła ognia znajdował się słup energetyczny wraz ze skrzynką przyłączeniową.

Przybyłe na miejsce zdarzenia pogotowie energetyczne odłączyło dopływ prądu.

W pierwszej fazie działań strażacy zabezpieczyli teren akcji oraz podali 5 prądów wody w natarciu oraz 2 prądy wody w obronie zagrożonego lasu. Następnie zorganizowano punkt czerpania wody nad jeziorem Błędno oraz wykorzystywano jeden z hydrantów znajdujący się niedaleko miejsca pożaru.

W kolejnym etapie teren został oborany przez właściciela obiektu oraz wprowadzono kontrolowane wypalanie słomy która następnie została rozgarnięta i dogaszona.

Niestety budynek spłonął doszczętnie, pozostało jedynie blaszane poszycie dachu.

Działania na miejscu trwały do późnych godzin nocnych, a ostatnie zastępy wróciły do bazy o godzinie 2:50.