Pożar mieszkania przy ulicy Spokojnej. Lokatorka mimo podjętej reanimacji nie przeżyła!

W sobotę 1 października, o godzinie 16:50 wolsztyńska straż pożarna odebrała zgłoszenie o pożarze w budynku wielorodzinnym przy ulicy Spokojnej w Wolsztynie.

Po przybyciu na miejsce zastano rozwinięty pożar mieszkania na pierwszym piętrze. Z okna palącego się mieszkania wydobywały się płomienie oraz duże ilości czarnego dymu. Intensywne zadymienie w górnej części klatki schodowej uniemożliwiało ewakuowanie się części mieszkańców budynku.

Strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego udali się do palącego się mieszkania, w którym odnaleźli nieprzytomną osobę znajdującą się na fotelu w pomieszczeniu objętym pożarem. Ewakuowaną z pożaru osobę przekazano obecnemu na miejscu Zespołowi Ratownictwa Medycznego, który stwierdził brak funkcji życiowych oraz poparzenia ponad dziewięćdziesięciu procent powierzchni ciała. Nie udało się uratować życia ofiary pożaru.

W tym czasie strażacy ugasili płonące mieszkanie oraz oddymili klatkę schodową co pozwoliło na bezpieczną ewakuację ostatniego z mieszkańców budynku. Wcześniejsze próby ewakuacji przy pomocy drabiny mechanicznej przez okno mieszkania zakończyły się niepowodzeniem z uwagi na znaczne ograniczenia ruchowe ewakuowanego mieszkańca. Ewakuowana osoba pozostawała pod opieką strażaków do przybycia kolejnego Zespołu Ratownictwa Medycznego. Z uwagi na podtrucie gazami pożarowymi osoba poszkodowana wymagała zastosowania tlenoterapii.

Działania straży pożarnej zakończyły się po godzinie dziewiętnastej.


Opracowanie: st. kpt. Bartosz Kasiński