Pożar 3 budynków w Wielkiej Wsi. Na miejscu 12 zastępów straży pożarnej!

W piątek, 13 września br,. o godzinie 22:40 dyżurny SKKP w Wolsztynie odebrał formatkę z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego z treści której wynikało, że w miejscowości Wielka Wieś pali się stodoła za budynkiem mieszkalnym.

Na miejsce natychmiast zadysponowano 2 zastępy z JRG Wolsztyn, pobliskie jednostki OSP oraz patrol policji. Poinformowane zostało również pogotowie energetyczne.

Jako piersi na miejscu zjawili się Ochotnicy z Kopanicy, którzy zastali rozwinięty pożar poddasza w dwóch bliźniaczych budynkach mieszkalnych oraz dobudowanego budynku gospodarczego. Wszystkie osoby przebywające w jednym z mieszkań opuściły je przed przyjazdem służb ratunkowych, drugie mieszkanie było puste. Z uwagi na mocno rozwinięty pożar i niewystarczające siły i środki polecono zadysponować kolejne zastępy.

Po kilku minutach na miejsce zdarzenia przybyły zastępy z JRG Wolsztyn oraz kolejne jednostki OSP. Przystąpiono do działań gaśniczych. W pierwszej fazie podano dwa prądy wody z zewnątrz w natarciu na palące się poddasze. Kierujący Działaniem Ratunkowym przy współpracy z dyżurnym SKKP zorganizował punkt czerpania wody z pobliskiego kanału.

Dowódca zmiany z JRG Wolsztyn przejął dowodzenie oraz podtrzymywał decyzję pierwszego KDR-a. Utworzono dwie roty gaśnicze zabezpieczone w sprzęt ochrony układu oddechowego, które następnie wprowadzono do palących się mieszkań w celu lokalizacji pożaru oraz przeszukania pomieszczeń.

W jednym z budynków znajdował się pies, którego strażacy ewakuowali na zewnątrz a następnie przekazali właścicielom. W trakcie akcji gaśniczej na miejsce dojechali właściciele drugiego mieszkania. U jednej z osób konieczne okazało się udzielenie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz wsparcia psychicznego. Na miejsce przybył Zespół Ratownictwa Medycznego, który przejął rozstrzęsioną Kobietę.

Po dojeździe kolejnych zastępów na miejsce zdarzenia utworzono dwie linie gaśnicze, których zadaniem było prowadzenie natarcia na płonący budynek gospodarczy. Strażacy zaopatrywani byli w wodę z pobliskich hydrantów. W między czasie na teren akcji dojechał Zastępca Dowódcy JRG Wolsztyn, który przejął dowodzenie i podtrzymywał decyzję poprzednich dowodzących.
W dalszej fazie działań strażacy ubrani w sprzęt ochrony dróg oddechowych przeszukiwali pomieszczenia budynków oraz usuwali nadpalone elementy konstrukcji oraz wyposażenia wewnątrz obiektów. Miejsce zdarzenia zostało dokładnie sprawdzone czy nie występują kolejne zarzewie ognia oraz przy pomocy pirometru graficznego, który wskazał standardowe pomiary popożarowe.

Po zakończonych działaniach ratowniczo-gaśniczych, teraz akcji został zabezpieczony przez zastęp z najbliższej jednostki OSP, który do godzin porannych zabezpieczał i nadzorował miejsce pogorzeliska.

Na miejscu zdarzenia pracowało 12 zastępów straży pożarnej (2xJRG Wolsztyn, 2x OSP Kopanica, 2x OSP Tuchorza, OSP Obra, OSP Siedlec, OSP Chobienice, OSP Boruja, OSP Stara Tuchorza) 3 Patrole policji, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Pogotowie Energetyczne. Na miejscu zjawił się również wójt gminy Siedlec – Jacek Kolesiński który zaoferował pomoc mieszkańcom.

Działania gaśnicze trwały 6 godz. 17 min.