Nastolatek znajdował się pod wpływem narkotyków. W jego samochodzie znaleziono 100 gramów amfetaminy!

Popełnione przez kierowcę Opla Tigry wykroczenie drogowe było początkiem policyjnej interwencji, która zakończyła się pościgiem za mieszkańcem Sulechowa. Finalnie okazało się, że powodem ucieczki był brak uprawnień do kierowania pojazdami oraz narkotyki obecne zarówno w organizmie kierowcy, jak i we wnętrzu pojazdu. Skutkiem skrajnej nieodpowiedzialności młodego kierowcy były zarzuty zagrożone nawet pięcioletnim więzieniem.

10.03.2018 r. ok. godz. 14:00 policjanci Wydziału Ruchu Drogowego pełniący służbę na drodze krajowej nr 32 w Powodowie zwrócili uwagę na kierującego Oplem Tigrą młodego mężczyznę, który przejechał podwójną linię ciągłą oraz ominął wysepkę rozdzielającą pasy ruchu z jej lewej strony.

Mundurowi postanowili zatrzymać mężczyznę do kontroli drogowej. Kierowca zignorował jednak wydane przez policjantów polecenie i kontynuował jazdę. Mundurowi używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych ruszyli za nim w pościg.

Po przejechaniu niespełna dwóch kilometrów kierowca Opla gwałtownie skręcił w lewo zjeżdżając z drogi krajowej w kierunku Wolsztyna. Karkołomny manewr okazał się jednak dla niego zbyt trudny i auto nad którym stracił panowanie z impetem uderzyło w stojący na wysepce znak. Uderzenie było tak silne, że od samochodu odpadły dwa koła, w efekcie czego pojazd został unieruchomiony.

Poruszający się Oplem kierowca oraz jego pasażerowie porzucili auto i uciekali dalej pieszo. Po krótkim pościgu policjanci zatrzymali kierowcę, który wbiegł na teren pobliskiej firmy. Mężczyzna został obezwładniony i doprowadzony do radiowozu. W międzyczasie na miejscu działań pojawili się kolejni policjanci. Po krótkiej penetracji mundurowi zatrzymali dwoje pasażerów – mieszkańców powiatu zielonogórskiego w wieku 16 i 22 lat. Wszyscy uczestnicy zdarzenia zostali doprowadzeni do KPP w Wolsztynie. Kierowca – 18-letni mieszkaniec Sulechowa – poddany został badaniu alkotestem, które wykazało, że był trzeźwy. Pozytywny wynik dało jednak badanie na zawartość narkotyków w organizmie. W ten sposób ustalono, że nastolatek znajdował się pod wpływem amfetaminy, metaamfetaminy i marihuany. Dodatkowo policjanci ustalili, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, które zostały mu wcześniej zatrzymane.

Poczynione przez policjantów ustalenia wyjaśniły przyczynę zachowania kierowcy Opla. Jak się jednak okazało, powodów niechęci nastolatka do spotkania ze stróżami prawa było jednak więcej. Przeszukanie pojazdu przeprowadzone przez policjantów pozwoliło na zabezpieczenie około 100 gramów amfetaminy, marihuany, trzech kompletów tablic rejestracyjnych oraz figurującego, jako utracony telefonu komórkowego.

foto: KPP Wolsztyn

Skrajnie nieodpowiedzialna postawa nastolatka przełożyła się na zagrażającą bezpieczeństwu własnemu oraz innych użytkowników dróg ucieczkę.

W następstwie tego usłyszy nie tylko zarzut kierowania samochodem bez wymaganych uprawnień, ale również posiadania narkotyków i kierowania pojazdem mechanicznym pod ich wpływem. Dodatkowo mężczyzna usłyszy zarzut przestępstwa, polegającego na ucieczce przed pościgiem prowadzonym przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego. Zgodnie z treścią art. 178 b kodeksu karnego wprowadzonego w 2017 roku na podstawie nowelizacji tej ustawy karą w takim przypadku jest pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Źródło: KPP Wolsztyn