Polscy żołnierze lecą do Wielkiej Brytanii. Będą pomagać kierowcom ciężarówek!

Na polecenie Ministra Obrony Narodowej – Mariusza Błaszczaka dziś (25.12) z lotniska Poznań-Krzesiny wyleciała 30-osobowa grupa polskich wojskowych. Żołnierze wydzieleni zostali z Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wojsk operacyjnych. Celem misji jest wsparcie brytyjskich służb granicznych i medycznych. Dzięki działaniom pomocowym żołnierzy, polscy kierowcy ciężarówek będą mieli możliwość szybszego opuszczenia terytorium Wielkiej Brytanii. Planowany termin realizacji zadań to 27 grudnia, z możliwością jego przedłużenia, w razie konieczności, o kolejne dwie doby.

Operacja wsparcia Polaków na Wyspach Brytyjskich otrzymała kryptonim „ZUMBACH” – na pamiątkę Jana Zumbacha, legendarnego pilota Dywizjonu 303.

Zadaniem polskich żołnierzy będzie, we współdziałaniu z polskimi służbami konsularnymi, udzielenie wsparcia brytyjskim służbom granicznym i medycznym w zakresie zabezpieczenia logistycznego w żywność i wodę oraz badań na obecność koronawirusa kierowców oczekujących na odprawę graniczną w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii.

Realizacja powyższych działań została uzgodniona pomiędzy ministerstwami obrony narodowej obu państw.

Wśród 30-osobowego polskiego personelu, aż 20 to żołnierze z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pozostali, to żołnierze Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych.

Żołnierze zabrali ze sobą testy antygenowe, żywność i środki ochrony osobistej. Skład grupy misyjnej tworzą ratownicy medyczni, żołnierze z kompetencjami do pobierania wymazów oraz kierowcy.

W 6-godzinnej gotowości do wylotu przygotowywany jest drugi zespół zadaniowy z dodatkowymi pięcioma zespołami medycznymi i żywnością. Przerzut żołnierzy zabezpieczają załogi samolotów CASA C-295 z Sił Powietrznych.

Fot. ppor.Anna Jasińska- Pawlikowska, 12WBOT
płk Marek Pietrzak – DWOT,
kpt. Marcin MISIAK -12WBOT
ppor. Anna Jasińska – Pawlikowska 12WBOT