Policjanci zatrzymali 36-latka który włamywał się do samochodów!

Wolsztyńscy policjanci zatrzymali mieszkańca Zielonej Góry i przedstawili mu zarzuty włamań do samochodów, do których doszło na przestrzeni ostatnich tygodni m.in. w Komorowie i Wolsztynie. Mężczyzna „wpadł” kilkanaście godzin po ostatnich włamaniach. Za przestępstwa, których się dopuścił grozi mu nawet 10 lat więzienia.


Policjanci Wydziału Kryminalnego wolsztyńskiej jednostki zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej od kilku tygodni prowadzili sprawę włamań do pojazdów na terenie Wolsztyna i okolic. Efektem działania włamywacza były zgłaszane przez poszkodowanych kradzieże wyposażenia samochodów, m.in. kierownic i poduszek powietrznych, stacji multimedialnych, wkładów lusterek zewnętrznych, a także narzędzi i elektronarzędzi znajdujących się w tych pojazdach.

W sprawie każdego ze zgłoszeń zabezpieczono pozostawione na miejscu ślady i przesłuchano pokrzywdzonych. Policjanci ustalili, że sposób działania sprawcy oraz kradzione elementy są podobne w większości ujawnionych przypadków włamań. Jedną z przyjętych hipotez było więc, że za wszystkimi włamaniami stoi ta sama osoba lub osoby.

Analiza tych zdarzeń oraz podjęte działania operacyjne pozwoliły po pewnym czasie na ustalenie prawdopodobnej marki samochodu, jakim poruszał się sprawca. Ustalenie tego pozwoliło policjantom zawęzić krąg osób, pozostających w ich zainteresowaniu w związku z włamaniami.

Do ostatnich trzech włamań doszło w nocy z 11 na 12 grudnia w Wolsztynie. W tym czasie sprawca włamał się do Volkswagena T4, z którego ukradł elektronarzędzia oraz dwóch BMW, gdzie jego łupem padły kierownice z poduszkami powietrznymi.

Kilkanaście godzin później policjanci znaleźli się w posiadaniu informacji, które finalnie pozwoliły za na zatrzymanie podejrzewanego o włamania 36-letniego mieszkańca Zielonej Góry. W kierowanym przez niego aucie mundurowi znaleźli narzędzia służące do popełnienia przestępstwa, sam zaś zainteresowany nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć powodu swojego pobytu w Wolsztynie.

Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do policyjnego aresztu. W trakcie przeszukania jego miejsca zamieszkania policjanci odzyskali część skradzionych przedmiotów.

Mężczyzna został przesłuchany, usłyszał też zarzuty dotyczące włamań, do których doszło w nocy z 11 na 12 grudnia. Prowadzący sprawę policjanci dysponując zebranym w trakcie postępowania materiałem udowodnili mężczyźnie udział w ośmiu wcześniejszych włamaniach, do których doszło na przestrzeni ostatnich tygodni w Komorowie i Wolsztynie oraz na terenie województwa lubuskiego. Spośród skradzionych przez niego przedmiotów policjanci odzyskali m.in. elektronarzędzia i panel stacji multimedialnej o łącznej wartości około 10.000 złotych.

Materiały postępowania niebawem przekazane zostaną do sądu, który zadecyduje o karze dla włamywacza. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Źródło: KPP Wolsztyn