Policjanci WRD kontrolowali drogowców za pomocą drona!

Bezzałogowe statki powietrzne, znane szerzej, jako drony stały się od pewnego czasu niezwykle skutecznym orężem w rękach policjantów. Jednym z zastosowań dronów jest kontrola ruchu drogowego z powietrza. Zarejestrowane wykroczenia, jakie popełniają kierujący przekazywane są patrolom, które zatrzymują sprawców wykroczeń do kontroli. Tego właśnie typu służba na terenie powiatu wolsztyńskiego miała miejsce dzisiaj.

24.10.2022 r. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego podczas pełnionej tego dnia służby wspomagani byli przez funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Wizyta gości ze stolicy Wielkopolski była jednak inny niż wszystkie do tej pory. Mundurowi, którzy pojawili się na drogach naszego powiatu wykorzystywali, bowiem do swych działań bezzałogowy statek powietrzny, wyposażony w wysokiej klasy kamerę.

Za pomocą policyjnego drona kontrolowano kierowców poruszających się po drodze krajowej nr 32, a także innych drogach przebiegających w granicach powiatu wolsztyńskiego.

Dziś szczególna uwaga policjantów zwrócona była na zagrożenia w obrębie przejazdów kolejowych oraz skrzyżowań. Kamera zarejestrowała różnego rodzaju wykroczenia drogowe popełniane głównie przez kierujących pojazdami mechanicznymi. Wśród nich dominowały te popełniane w obrębach przejazdów kolejowych – niestosowanie się do znaku „STOP”oraz do sygnalizacji świetlnej (przejazd podczas nadawania sygnału czerwonego).

Kierowcy, którzy dopuścili się wykroczeń ponieśli konsekwencje w postaci ukarania mandatem lub skierowania wniosku o ukaranie do sądu. Wielu z nich nie kryło tego, ze forma, w jakiej udokumentowane zostało niezgodne z prawem zachowanie za kierownicą była wyjatkowo zaskakująca.

Na podkreslenie zasługuje fakt, że zdecydowana większość kierujących nie mając wiedzy, że są oceniani, jako uczestnicy ruchu drogowego jechała zgodnie z przepisami.

Działania o tym charakterze będą odbywały się cyklicznie, szczególnie w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do wykroczeń, które wpływają na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Policyjne działania, których celem jest zapewnienie jak najwyzszego poziomu bezpieczeństwa na drogach są szczególnie istotnie w kontekście zbliżającego się Święta Zmarłych i wzmożonego w tym czasie ruchu pojazdów. Odpowiedzialność kierowców i jazda zgodna z przepisami bedą miały tu niebagatelne znaczenie.

Mundurowi przypominają przy tej okazji o bezwzględnym stodowaniu się do znaków i sygnałów drogowych, m.in. przy przejazdach kolejowych oraz  właściwej reakcji na sytuacje drogowe, w tym dotyczące wjazdu na skrzyżowanie w sytuacji, gdy nie będziemy mogli je opuscić. W takich okolicznościach kierujący pomimo sygnału zielonego dla jego kierunku jazdy nie może  wjechać na skrzyżowanie, ponieważ w momencie zmiany świateł może blokować przejazd innym kierującym. Tego typu zdarzenia odnotowywane były m.in. na skrzyżowaniu drogi k 32 i ulicy Powstańców Wielkopolskich w Wolsztynie.

Pamiętajmy, ze bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy od wszystkich jego uczestników! 

Źródło: KPP Wolsztyn