Pijany kierowca sprawcą poważnej kolizji drogowej!

Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał mieszkaniec powiatu międzyrzeckiego, który w niedzielę spowodował kolizję drogową na drodze krajowej nr 32 pomiędzy Grodziskiem Wielkopolskim, a Ruchocicami. Już stracił prawo jazdy. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed sądem. Grozi mu nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

9 marca br. w niedzielną noc około godz.: 1.10 doszło do kolizji drogowej z udziałem dwóch pojazdów osobowych. Ze wstępnych ustaleń policjantów wykonujących czynności na miejscu zdarzenia drogowego wynika, że kierujący samochodem osobowym Opel Corsa nagle z niewiadomych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu doprowadzając do zderzenia z prawidłowo jadącą pojazdem osobowym marki VW New Beetle.

W trakcie wykonywanych czynności od kierowcy opla była wyraźnie wyczuwalna woń alkoholu. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało ponad 2 promile. Policjanci pijanemu kierowcy zatrzymali prawo jazdy. Tym razem na szczęście ucierpiały tylko pojazdy, nie mniej jednak pijanemu kierowcy grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Grodziscy policjanci, prowadzący postępowanie w powyższej sprawie mogą zgodnie z obowiązującymi przepisami zabezpieczyć samochód na poczet grożących mężczyźnie majątkowych środków karnych.

Apelując do kierowców przypominamy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach! Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku do lat 10.

Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ranni, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych. W przypadku zawieszenia kary pozbawienia bądź ograniczenia wolności, istnieje możliwość orzeczenia środka karnego, jakim jest przepadek pojazdu.