Otwarcie Oddziału Ratunkowego. Kiedy się na niego zgłosić?
Kto na SOR
Na SOR powinni trafić m.in. pacjenci:
– którzy doznali urazów, złamań,
– z bólem w klatce piersiowej, podejrzenie zawału,
– pacjenci z karetki
– osoby z raną wymagającą szycia
Na SOR pracować będzie 2 lekarzy. Jest czynny 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu i święta. Jak mówi koordynator wolsztyńskiego SOR, wolsztyński szpital dzięki funkcjonowaniu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zyska ciągłość opieki nad pacjentem. SOR – usprawni działanie szpitala. To natychmiastowa pomoc i rozszerzona diagnostyka. Oszczędzi to czas.
Nie na SOR
Nadal w wolsztyńskim szpitalu będzie funkcjonowała opieka wieczorowo nocna i świąteczna. To tam pomoc znajdą pacjenci, którzy potrzebują konsultacji lekarza rodzinnego np. z objawami chorób sezonowych tj. gorączką, kaszel. Pacjenci z przeziębieniem i grypą znajdą pomoc tam, gdzie dotychczas – NIE na SOR!
Co mamy?
Na wolsztyńskim SOR pacjenci trafiają do gabinetów konsultacyjnych. Pacjenci zostaną posegregowani. SOR ma salę obserwacyjną, gdzie trafią pacjenci w najlżejszym stanie. Sala intensywnej terapii- służy do reanimacji. Na salę intensywnego nadzoru trafią pacjenci po ustabilizowaniu funkcji życiowych, ale wymagający obserwacji. Sala zabiegowa – wygląda jak mała sala operacyjna – to tu będzie się m.in. szyć rany. Na wolsztyńskim SOR znajduje się również sala do wykonywania opatrunków gipsowych oraz sala reanimacyjno- zabiegowa np. dla ofiar wypadków.
Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości gazet Wasz Dzień po Dniu