Odśnieżanie auta w okresie zimowym, niby nic wielkiego, a jednak!

Na początku załóżmy taką sytuację: Jest zima, parkujemy swoim autem pod tzw. chmurką. W nocy spała znaczna ilość śniegu. Z rana odśnieżamy tylko przednią szybę, tak aby umożliwić sobie obserwację pola jazdy. Czy to właściwe postępowanie?

Od strony prawnej za nieodśnieżenie lub niedokładne uprzątnięcie śniegu z pojazdu możemy otrzymać mandat karny w wysokości 500zł oraz do naszego konta doliczone zostanie 6 punktów karnych. W tym miejscu warto dodać, iż za posiadanie nieczytelnych tablic rejestracyjnych, istnieje możliwość wystawienia mandatu o wartości 300zł oraz 3 punktów karnych.

Zalegający na aucie śnieg w chwili spadania z pojazdu będącego w ruchu utrudnia jazdę samym kierującym, ale również stanowi zagrożenie na drodze dla pozostałych uczestników. Spadająca bryła lodu może uszkodzić inne auto lub zmusić jego kierowcę do wykonania niebezpiecznego manewru, co może doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku.

Jakie elementy karoserii samochodu powinniśmy oczyścić? Wszystko! Poczynając od maski, szyb, dachu, aż po klapę bagażnika i tylne oświetlenie pojazdu. Ważną częścią zabiegu pozbywania się zalegającego śniegu jest usunięcie go z reflektorów oraz lamp tylnych, aby nie zmniejszyć jasności świecenia owych świateł.

Nie dajmy zaskoczyć się śnieżycy i nie zwlekajmy z zakupem akcesoriów przydatnych do odśnieżania. Dobrej jakości skrobaczki i szczotki do lakieru uda się zakupić za około 20-30zł, jeśli posiadasz duże auto, warto zaopatrzyć się w miotełkę na teleskopie, co znacznie zwiększy zasięg roboczy. Dobrym pomocnikiem w okresie zimowym jest też odmrażacz do zamków oraz szyb, zdecydowanie przyspieszą on otwarcie samochodu w mroźne dni oraz skrócą czas, który spędzilibyśmy na skrobaniu.

Foto: pixels.com