OBRA – Ćwiczenia straży pożarnej na jeziorze Świętym!

12 czerwca 2018 roku, około godziny 15:10 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Wolsztynie wpłynęło zgłoszenie o przewróconym kajaku na powierzchni jeziora Świętego w Obrze, w którym pływały dwie osoby. Tak zaczął się scenariusz ćwiczeń zorganizowanych dla Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej.

Zbliża się okres wakacyjny. Wiele kąpielisk zarówno strzeżonych jak i nie strzeżonych będzie pełnych turystów chętnych się ochłodzić w upalne dni. Dla Państwowej Straży Pożarnej miesiące lipiec czy sierpień – to nie tylko pożary lasów czy upraw podczas żniw. W dużym stopniu to różnego rodzaje działania na wodzie. Poszukiwania osób zaginionych, przewrócone kajaki, nagłe anomalia pogodowe.

Staramy się aby nasze przygotowanie do potencjalnych zdarzeń było jak najlepsze. Dlatego we wtorek 12.06.2018r przeprowadziliśmy kolejne z serii ćwiczeń – tym razem były to warsztaty wodne. W miejscowości Obra na J. Świętym doskonaliliśmy umiejętności z ratownictwa wodnego. Ćwiczyliśmy techniki podejmowania osób poszkodowanych z wody, zapoznawaliśmy się z topografią terenu i gdzie najlepiej wodować nasze jednostki. W współpracy z Grupa Ratownictwa Wodnego z Kościana mogliśmy poznać tajniki działań  nurkowych.

To ważne aby znać swój teren chroniony, jednak same mapy nie wystarczą. Fizyczne odwiedzenie  i rozpoznanie osobiście na miejscu daje dużą wiedzę ratownikom. Jeśli jednak połączymy to również z praktycznym szkoleniem jest to już wiedza i doświadczenie nieocenione. Dlatego nasze szkolenia odbywają się cyklicznie i w różnych plenerach. Musimy być przygotowani na każdą ewentualność czy trudność.

W ćwiczeniach brała udział Jednostka Ratowniczo Gaśnicza z Wolsztyna oraz Specjalna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Kościana a także Ochotnicze Jednostki Straży Pożarnej z Obry, Świetna, Siedlca, Kopanicy.

Tekst: KP PSP Wolsztyn
Zdjęcia: Wolsztyn112