Narada dotycząca funkcjonowania szpitali

Dobrze funkcjonujący system ochrony zdrowia, a w szczególności szpitale, to gwarancja dbałości o zdrowie i życie mieszkańców. Stąd trwający cykl narad władz trzech sąsiednich powiatów: wolsztyńskiego, grodziskiego i nowotomyskiego w sprawie, zainicjowanego przez starostę Jacka Skrobisza, pomysłu na poprawę sytuacji. 

Rozmowy dotyczą warunków funkcjonowania szpitali powiatowych, ale przede wszystkim chodzi o kwestię ich przyszłości w związku z ogromnymi problemami finansowymi. Lecznice z trzech powiatów stanowią bowiem wyjątek na mapie województwa wielkopolskiego – funkcjonują w niedalekiej odległości od siebie (około 25 km), a co za tym idzie, konkurują ze sobą. Placówki w ostatnich latach dokonały znaczących inwestycji infrastrukturalnych i choć w niektórych przypadkach budynki i oddziały wyglądają olśniewająco, to nadal największym ich problemem są braki personelu medycznego (szczególnie lekarzy) i ograniczenia w bieżącym finansowaniu, które w ostateczności mogą prowadzić do zamknięcia niektórych oddziałów. 
Władze powiatów podjęły zatem rozmowy  o współpracy między placówkami i korzyściach, jakie z tego mogą płynąć dla mieszkańców naszego dużego regionu. Wśród najważniejszych wymienia się – prócz efektów ekonomicznych – wzrost jakości usług, zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców powiatów czy wreszcie stabilny rozwój systemu ochrony zdrowia. Marzeniem lokalnych samorządowców jest bowiem to, by mieszkańcy trzech powiatów mogli otrzymać specjalistyczne wsparcie i pomoc na takim poziomie, aby nie musieli wyjeżdżać do innych szpitali. 
Druga już konferencja, prowadzona przez specjalistów w dziedzinie organizacji ochrony zdrowia, kanclerza Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, dr n.med. Rafała Staszewskiego oraz eksperta Związku Miast Polskich Marka Wójcika, stanowiła kontynuację i jednocześnie dała nowy impuls dyskusji. Spotkanie, w którym oprócz przedstawicieli władz powiatów uczestniczyli dyrektorzy szpitali zakończyły warsztaty panelowe. Ich efekty omówione zostaną podczas kolejnych spotkań .

Źródło: Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

One thought on “Narada dotycząca funkcjonowania szpitali

  • 18 czerwca 2019 o 07:55
    Permalink

    Oczym my tu mówimy-stare PRL-owskie pieprzenie.Wystarczy zajrzeć na Oddział wewnętrzny wolsztyńskiego szpitala,GECHENNA I TOTALNA ŻENADA jeśli chodzi o warunki pracy. Duchota i totalny fetor przy temperaturach obecnego lata.Personel robi co może ale to nie zmienia sytuacji-przykładowo mamy dwudziesty pierwszy wiek a tu łóżko po zgonie szczoteczka i jechane? Panowie wielcy tego szpitala o czym my tu mówimy „o konkurencji” przecież to EPOKA KAMIENIA ŁUPANEGO,i tak można by wyliczać bez końca.Na koniec może jeszcze o wymaganiach co do personelu -ASTRONOMICZNE! a płace np. naszych kochanych Pań salowych -głodowe 1600-1900 zetów na ręke?Zapraszam Wielkich tej instytucji z odpowiednim sprzętem(wiadra ,mopy i szczoteczki odp .rozmiarówn) na kilka dyżurów a dopiero potem na WIELKIE DYSKUSJE przy OWALNYM STOLE.

Komentarze są wyłączone.