Nadciągają mrozy! Lokalnie aż do -16°C!


Lubicie zimę? A może lubicie morsować w lodowatej wodzie? Będziecie mieli ku temu znakomitą okazję. Będzie naprawdę bardzo zimno! Grupa MeteoDozór wydala ostrzeżenie przed silnym mrozem. Przygotujcie się na dwucyfrowy mróz przez najbliższe kilka dni!

Ostrzeżenie wydane przez MeteoDozór obowiązywać będzie przez kolejnych 5 dni, czyli od dziś 14 stycznia godziny 18:00 do wtorku 19 stycznia godziny 11:00. Prawdopodobieństwo występowania zjawiska, o którym ostrzegamy wynosi aż 90%

Od dzisiejszej nocy przez kolejne 5 dni prognozuje się spadek temperatury minimalnej, która w nocy i nad ranem będzie wynosić od -14°C do -6°C, lokalnie do -16°C. Temperatura maksymalna w dzień od -10°C do -3°C. Wiatr osiągający średnie prędkości od 13km/h do 20km/h obniżający temperaturę odczuwalną od 4°C do 8°C. Warto dodać, że po dzisiejszych opadach śniegu, i deszczu ze śniegiem wieczorem, w nocy oraz jutro rano mogą występować oblodzenia nawierzchni dróg i chodników co w znacznym stopniu utrudni poruszanie się pojazdami, ale również pieszo.  Głównymi czynnikami występowania silnego mrozu to adwekcja (napływ) chłodnej masy powietrza arktycznego.

Prognozuje się następujący przebieg:

  • 15.01 Czwartek noc -4°C
  • 16.01 Piątek -1°C, Piątek noc -6°C
  • 16.01 Sobota -6°C, Sobota noc -12°C 1
  • 7.01 Niedziela -10°C, Niedziela noc -14°C
  • 18.01 Poniedziałek -5°C, Poniedziałek noc -6°C
  • 19.02 Wtorek 1°C

W tych dniach warto przypomnieć sobie o osobach starszych, które mieszkają same, ale również o osobach bezdomnych. Tak wysoki mróz może być śmiertelnie niebezpieczny.

Treść ostrzeżenia ma charakter informacyjny i powinna być przekazywana oraz udostępniana większej grupie ludzi

Artykul na podstawie MeteoDozór
zdjęcie Pixabay