Nad Jeziorem Świętym w Obrze powstał slip do wodowania łodzi!

Pod koniec czerwca br. przy plaży nad Jeziorem Świętym w Obrze, rozpoczęto prace przy budowie slipu do wodowania łodzi ratowniczych strażaków oraz ratowników wodnych.

Pomysł zorganizowania takowego miejsca powstał już około 2018r. po zakończeniu ćwiczeń z zakresu ratownictwa nawodnego, które odbywały się właśnie nad tym zbiornikiem wodnym, a ich organizatorem była Komenda Powiatowa PSP w Wolsztynie. Wówczas nad jezioro zadysponowano wiele Sił i Śródków w skład których wchodziły jednostki pływające (w ćwiczeniach uczestniczyła Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodnego z Kościana). Z racji, iż wtedy nie było dogodnego miejsca do zwodowania łodzi, strażacy wykonywali manewr na samej plaży, a auta, którymi przyjeżdżali zakopywały się w piachu.

Podczas walnego zebrania sprawozdawczego Druhów z Obry w lutym br., poruszony został temat budowy slipu. Radny Gminy Wolsztyn oraz Sołectwa w Obrze- Pan Jakub Lorenz zadeklarował swoją pomoc przy organizacji miejsca. Dzięki jego zaangażowaniu 26 czerwca w okolice plaży w Obrze wjechał ciężki sprzęt (ciężarówki, dźwig, koparki) i rozpoczęła się budowa.

W tym miejscu warto dodać, iż ogrom prac związanych z budową slipu oraz „upiększeniem” całego terenu wykonali Druhowie z Obry w czynie społecznym, dzięki czemu od początku wakacji zwiększyli potencjał ratowniczy nad Jeziorem Świętym. W grudniu ubiegłego roku strażacy z Obry wzbogacili się o nową łódź ratowniczą Whaly 435r o silniku mocy 40KM.

Łódź Whaly 435r
Fot: OSP Obra

Jezioro Święte o powierzchni ok. 25ha, jest jednym z 3 gminnych kąpielisk, które corocznie są strzeżone przez ratowników wodnych.

Fotorelacja z budowy dostępna na Faceboku OSP Obra. Zapraszamy do obejrzenia!