Myśliwce przechwyciły samolot pasażerski!

Para dyżurna myśliwców F-16 przeleciała dziś z prędkością naddźwiękową przez województwo wielkopolskie i lubuskie. Przyczyna interwencji pozostaje niejawna. Z pomocą przyszła niemiecka Luftwaffe Bundeswehry. 

Jak ustalił portal NewsLubuski.pl para dyżurna myśliwców F-16 z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku została wysłana do samolotu pasażerskiego, z którym nie można było nawiązać łączności radiowej. Myśliwce przechwyciły statek powietrzny na obszarze województwa lubuskiego. Chwilę później w niemieckiej bazie Taktycznych Sił Powietrznych 71 „Richthofen” znajdującej się w miejscowości Wittmund ogłoszono QRA – Quick Reaction Alert (Alert Szybkiej Reakcji).

W powietrze poderwany został myśliwiec Eurofighter Typhoon, który przechwycił samolot już na terenie Niemiec. Pilot myśliwca nawiązał łączność radiową z maszyną cywilną – tym samym sytuacja została opanowana. Samolot bojowy z powodu złych warunków atmosferycznych wylądował na lotnisku w Kolonii. 

Interwencję myśliwców F-16 na obszarze województwa lubuskiego potwierdza ppłk Piotr Walatek – Rzecznik Prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, jednak przyczyna interwencji pozostaje niejawna.

tekst: newslubuski.pl
zdjęcie: 31. baza lotnictwa taktycznego Poznań- Krzesiny