Kobieta padła ofiarą oszusta. Policjanci apelują o ostrożność w sieci.

Naiwność i nieuzasadnione niczym zaufanie, jakim mieszkanka Wolsztyna obdarzyła poznanego przez Internet mężczyznę zamiast deklarowanej z jego strony sympatii przysporzyło kobiecie wymiernych strat finansowych. Przedstawiający się, jako generał amerykańskiej armii oszust wyłudził od niej 23.000 złotych. Gdy internautka zorientowała się, że padła ofiarą oszusta zgłosiła to wolsztyńskim prokuratorom. Oszustowi grozi do 8 lat więzienia.

W ubiegłym tygodniu do Prokuratury Rejonowej w Wolsztynie zgłosiła się 66-letnia mieszkanka Wolsztyna informując o działaniu oszusta, którego padła ofiarą.

Na podstawie relacji kobiety ustalono, że w październiku ubiegłego roku na portalu społecznościowym zaakceptowała zaproszenie do grona znajomych, przesłane jej przez mężczyznę przedstawiającego się, jako generał armii amerykańskiej stacjonujący w Iraku.

W trakcie następnych tygodni wolsztynianka za pośrednictwem komunikatora internetowego przeprowadziła z nim kilka video rozmów. Mężczyzna siedział wtedy za biurkiem, na tle amerykańskiej flagi. Równolegle korespondowała z nim wysyłając wiadomości tekstowe. Mężczyzna pisał, że jest wdowcem i szuka uczucia. Podczas jednej z takich rozmów poprosił o przesłanie danych kontaktowych, ponieważ – jak to określił – chce zrobić jej niespodziankę.

Niedługo później okazało się, że niespodzianką jest wysłana z Iraku paczka, w której znajdują się dokumenty emerytalne generała, pieniądze otrzymane od Prezydenta USA, jako nagroda za dobrą służbę oraz biżuteria.  

Po pewnym czasie wolsztynianka otrzymała informację z firmy kurierskiej, z której wynikało, że wysłana do niej przesyłka jest do odebrania w … Belgii, jednak wcześniej konieczne jest uiszczenie opłaty w wysokości około 10.000 złotych. Kobieta zgodnie z dyspozycją przelała żądaną kwotę na wskazane konto.

Po kilkunastu dniach otrzymała kolejną wiadomość, z której wynikało, że paczka jest już na terenie Niemiec, ale jej dalszy transport do Polski uzależniony jest od wniesienia kolejnej opłaty w wysokości 13.000 złotych. Kobieta ponownie przelała żądaną sumę na wskazane konto.

Wpłacenie pieniędzy nie rozwiązało jednak wszystkich kłopotów z przesyłką, ponieważ w kolejnym mailu z firmy kurierskiej znajdowało się następne żądanie przelewu, na które kobieta już się nie zgodziła. Na konieczność wpłaty pieniędzy wskazywał też „generał”, który roztaczał przed kobietą wizję wspólnego życia w nowym domu, który zamierza kupić w Polsce.

Wolsztynianka mając poważne wątpliwości poinformowała „generała”, że nie przekaże żadnych pieniędzy, ponieważ zwyczajnie ich nie posiada. Nastawienie szarmanckiego dotąd obcokrajowca zmieniło się diametralnie. Mężczyzna zagroził kobiecie zgłoszeniem sprawy do ONZ i więzieniem, a także publikacją zdjęć, które wcześniej od niej dostał.

W tej sytuacji kobieta zawiadomiła o wszystkim Prokuraturę Rejonową w Wolsztynie, która następnie przekazała materiały sprawy  do realizacji wolsztyńskim policjantom.

Poszukiwanemu przez nich mężczyźnie,  za przestępstwo, którego się dopuścił grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują do osób zawierających znajomości za pośrednictwem Internetu o daleko idącą ostrożność, nieudostępnianie swoich danych osobowych i nieprzekazywanie pieniędzy, które najczęściej zasilają konta pozbawionych skrupułów przestępców.

Źródło : http://wolsztyn.policja.gov.pl