Jechał na przesłuchanie bez uprawnień do kierowania. Grożą mu 3 lata więzienia!

Podczas policyjnej akcji „PRĘDKOŚĆ” realizowanej w środę 24 kwietnia policjanci zatrzymali do kontroli 31 kierowców, którzy jechali z nadmierną prędkością. Spośród kontrowanych tego dnia kierujących pojazdami jeden wykazał się szczególnym lekceważeniem przepisów, gdyż usiadł za kierownicą, pomimo obowiązującego go zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Jak się okazało mężczyzna był w drodze do wolsztyńskiej jednostki policji, gdzie był wezwany na przesłuchanie.

24.04.2019 r. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego realizowali na terenie powiatu wolsztyńskiego działania „PRĘDKOŚĆ”. Ich celem było ograniczenie liczby zdarzeń drogowych spowodowanych nadmierną prędkością i brawurą kierowców, a jednocześnie podnoszenie świadomości uczestników ruchu w zakresie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

Działania dotyczące tej sfery bezpieczeństwa, jak wielokrotnie potwierdzała to praktyka są w pełni uzasadnione. Policyjne statystyki w ujęciu ogólnym, ale też te dotyczące powiatu wolsztyńskiego pokazują, że nadmierna prędkość jest jedną z trzech najczęściej występujących przyczyn zdarzeń, do których dochodzi na naszych drogach.

Spośród kontrolowanych tego dnia kierowców, 31 jechało ze zbyt dużą prędkością, czego konsekwencją były pouczenia oraz mandaty karne. Zatrzymani przekraczali dozwoloną prędkość od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów na godzinę, nie odnotowano jednak przypadku przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym, którego efektem byłoby zatrzymanie prawa jazdy.

Jedna z kontroli, jaką przeprowadzili policjanci wprawiła ich w niemałą konsternację. Zatrzymany na ul. Szkolnej w Mochach kierowca Mazdy jechał z prędkością 72 km/h, nie to było jednak głównym powodem zaskoczenia mundurowych. Podczas legitymowania okazało się, że 22-letni mieszkaniec Kaszczoru ma na swoim koncie jazdę w stanie nietrzeźwości, za co w ubiegłym roku stracił prawo jazdy. Dodatkowo dwukrotnie został zatrzymany przez policjantów, gdy nie stosował się do zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Ostatni raz mężczyzna został zatrzymany kilkanaście dni wcześniej.

Podczas środowej kontroli okazało się, że mieszkaniec Kaszczoru był w drodze do … Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie, gdzie miał usłyszeć kolejne zarzuty.

Ignorancja dla przepisów prawa i skrajna nieodpowiedzialność dwudziestodwulatka sprawiły, że finalnie usłyszy kolejny już zarzut dotyczący niestosowania się polecenia sądu. Karą w tym przypadku może być nawet 3 lata więzienia.

Źródło: KPP Wolsztyn