Feralna impreza:15 osób z objawami Salmonelli!

Nieprzyjemnie zakończyła się impreza okolicznościowa w jednym z lokali na terenie gminy Rakoniewice, która odbywała się w dniach 14-15 września. Piętnaście osób zgłosiło objawy zatrucia, zostali oni skierowani na stosowne badania.

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Grodzisku Wielkopolskim, Ryszard Ber wyjaśnia, iż w tym samym czasie, w lokalu odbywała się inna uroczystość i jej goście nie zgłaszali jakichkolwiek dolegliwości. Sanepid podejrzewa że do zatrucia mogło przyczynić się ciasto, które zostało dostarczone do lokalu przez firmę zewnętrzną i nie stanowi oferty restauracji.

Lokal znajduje się pod stałym nadzorem Sanepidu, została także przeprowadzona stosowna kontrola, nie znaleziono nic, co wskazywałoby winę owego lokalu. Bez dowodów nie można wskazać osoby bądź też podmiotu który zawinił w całej sytuacji dodaje Dyrektor PSSE w Grodzisku Wlkp.

Osoby zgłaszały dolegliwości pokarmowe, miały podwyższoną temperaturę oraz uskarżały się na ból głowy. Część z nich skorzystała z pomocy doraźnej. Jak mówi dyrektor PSSE , nikt nie wymagał hospitalizacji.

Ludzie niestety nie rozumieją, że wypieki przygotowywane przez zawodowe cukiernie są tworzone przy zachowywaniu określonych procedur. Wykorzystywane w nich jajka są poddawane odpowiedniej obróbce, naświetlaniu.

Samo dotknięcie skorupek skażonych jajek może być niebezpieczne dla zdrowia. Bakterie obecne na ich powierzchni mogą być przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami. – Trzeba pamiętać o myciu rąk, a najlepiej unikać jaj z niepewnego źródła- dodaje Ryszard Ber.

Źródło: grodzisk.naszemiasto.pl