Dwie kontrole i dwóch kierowców, którzy jechali pomimo sądowego zakazu!

W miniony weekend policjanci dwukrotnie interweniowali wobec kierujących pojazdami mechanicznymi, którzy usiedli za kierownice swoich samochodów wbrew zakazowi sądu. W jednym z przypadków kierujący znajdował się też pod wpływem alkoholu. Obaj mężczyźni muszą liczyć się teraz z surowymi konsekwencjami karnymi.

W dniu 26.03.2023 r. ok.godz. 13:00 na ul. Komrowskiej w Wolsztynie policjanci Wydziału Prewencji zatrzymali do kontroli kierującego BMW 22-letniego mieszkańca Karszyna. Podczas podjętej interwencji policjanci ustalili, że mężczyznę obowiązuje wydany w ubiegłym roku przez Sąd Rejonowy w Wolsztynie zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Na podstawie wprowadzonych do systemu informatycznego danych mężczyzny ustalono również, że kierowca w podobnych okolicznościach znalazł się w styczniu tego roku, kiedy również został zatrzymany do policyjnej kontroli, a auto nie posiada aktualnego badania technicznego. W tej sytuacji o dalszej jeździe nie mogło być mowy.  Mężczyzna został też poinformowany o tym, że wszczęte zostanie w tej sprawie postępowanie, którego konsekwencją może być dla niego nawet 3 lata więzienia.

Kilkanaście godzin później, w nocy z niedzieli na poniedziałek na ul. Garbarskiej w Wolsztynie policjanci Wydziału Prewencji zwrócili uwagę na kierującego Skodą Fabią mężczyznę, którego sposób jazdy wydał im się podejrzany. Zachowanie zatrzymanego do kontroli mężczyzny, którym po wylegitymowaniu okazał się 32-letni mieszkaniec Wolsztyna jednoznacznie wskazywało, że znajduje się pod wpływem alkoholu. Potwierdziło to późniejsze badanie alkotestem, które wykazało 0,79 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (1,65 promila w organizme). Mężczyzna został też sprawdzony w policyjnej bazie danych, dzięki czemu policjanci ustalili, że obowiązuje go sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Miejsce kontroli stało się więc dla nieodpowiedzialnego kierowcy miejscem, w którym zakończył swoją jazdę. W sprawie wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze. Kierujący musi liczyć się z karą, której górną granicą jest 3 lata pozbawienia wolności.

Policjanci przestrzegają przed tego typu zachowaniami. Przypominają też, że przestępstwo polegające na niestosowaniu się do sądowego zakazu sankcjonowane jest karą pozbawienia wolności do lat 3, a więc karą dotkliwszą od  kary wymierzanej za kierowanie pojazdami mechanicznymi w stanie nietrzeźwości, która wiąże się z nałożeniem przez sąd wspomnianego zakazu.

Źródło: KPP Wolsztyn