CZAD – Niewidzialny zabójca

SEZON GRZEWCZY – REALNE NIEZBEZPIECZEŃSTWO

Jak co roku, w okresie jesienno-zimowym w naszych domach wzrasta ryzyko powstania pożarów. Sprzyjają temu wady urządzeń grzewczych oraz ich niewłaściwa eksploatacja. Ponadto o tej porze, straż pożarna odnotowuje wzmożoną ilość interwencji związaną z zatruciami cichego zabójcy – tlenku węgla, potocznie zwanego czadem. Warto zatem przybliżyć jego postać, a także kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, które zaważyć mogą o naszym zdrowiu, a jak pokazują wieloletnie statystyki – również i życiu. Tylko w sezonach grzewczych w latach 2010-2020, blisko 700 osób poniosło śmierć zatruwając się czadem.

OSZUKAĆ ZMYSŁY…

Bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku – trzy cechy obrazujące czad i ogromne zagrożenie jakie ze sobą niesie. Jest to silnie trująca substancja, która bardzo chętnie zajmuje miejsce tlenu w krwi krążącej w naszym organizmie. Osłabienie, duszność, bóle głowy czy też senność świadczyć mogą o zatruciu. Pozostawanie w jego długotrwałej ekspozycji prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

czad

#Czad Trwa sezon grzewczy. W wielu budynkach mieszkalnych istnieje zagrożenie powstania pożaru sadzy w kominie, czy zatrucia się tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem. Zagrożenia te spowodowane są w głównej mierze niesprawnymi urządzeniami grzewczymi, czy brakiem przeglądów kominowych.Obudź czujność ‼️

Opublikowany przez Wolsztyn112 Sobota, 10 marca 2018

CZAD – SKĄD SIĘ BIERZE?

Tlenek węgla powstaje podczas niecałkowitego procesu spalania materiałów palnych. Wbrew pozorom, nie potrzeba wiele aby zagościł w naszych domach. Nieszczelne, posiadające wady konstrukcyjne a do tego niewłaściwie konserwowane i czyszczone przewody kominowe, czy też niedostosowane do standardów szczelności nowszych okien i drzwi istniejące systemy wentylacyjne, sprzyjają pojawieniu się cichego zabójcy.

MAŁA INWESTYCJA W DUŻE BEZPIECZEŃSTWO

Jak uniknąć zaczadzenia? Przede wszystkim dbaj o właściwy stan oraz konserwację urządzeń grzewczych a także przewodów kominowych – dymowych jak i wentylacyjnych. Zwróć uwagę na właściwą cyrkulację powietrza w swoim domu – nigdy nie zasłaniaj ani nie zaklejaj kratek wentylacyjnych. Wyposaż swój dom w czujki tlenku węgla, które w razie potrzeby zaalarmują domowników o czyhającym zagrożeniu. Pamiętaj również, aby poinformować służby o ich zadziałaniu dzwoniąc na numery alarmowe. Nie bagatelizuj takich objawów jak ból i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie czy też przyspieszona czynność serca – mogą one być sygnałem że doszło do zatrucia. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

asp. Waldemar Wielgosz – KP PSP Wolsztyn