Czym wolsztyńskie Zespoły Ratownictwa Medycznego ratują nasze życie? Fotorelacja

Na pewno wielu z Was zastanawiało się kiedyś co oznaczają literki wewnątrz okręgu na karetkach pogotowia, oraz do jakich zdarzeń są wysyłane dane Zespoły Ratownictwa Medycznego. W tym artykule postaramy się wam przybliżyć jakie karetki ma pogotowie ratunkowe w Wolsztynie, czym one się różnią oraz jaki sprzęt znajduje się na ich wyposażeniu.

W środę 17 lipca br., mieliśmy okazję odwiedzić stację pogotowia ratunkowego w Wolsztynie jak i porozmawiać z ratownikami medycznymi o ich pracy. Udało nam się również, zrobić małą dokumentację fotograficzną dwóch karetek Państwowego Ratownictwa Medycznego, których dysponentem jest SP ZOZ Wolsztyn. Zanim jednak przejdziemy do omawiania danego sprzętu, chcielibyśmy Wam przybliżyć co oznaczają literki na nadwoziu karetki, kto wchodzi w ich skład i do jakich zdarzeń są dysponowane.

Karetka Podstawowa „P” – Załoga ambulansu składa się z minimum dwóch osób – Ratownika medycznego i pielęgniarki systemu lub dwóch ratowników medycznych. Załoga wyjeżdża do stanów nagłego zagrożenia życia.

Karetka Specjalistyczna „S” – Załoga ambulansu składa się tak samo jak zespół podstawowy, z dwóch ratowników lub ratownika i pielęgniarki oraz dodatkowo lekarza specjalisty. Tak samo jak zespół „P” wyjeżdża do stanów nagłego zagrożenia życia.

Karetka Transportowa „T” – Załoga ambulansu składa się najczęściej z kierowcy oraz ratownika medycznego. Używana jest najczęściej do transportu międzyszpitalnego. Dodatkowo jest jeszcze tzw. Transport Specjalistyczny, na pokładzie którego jest obecny lekarz.
Najczęściej karetka ta nie jest włączona do systemu PRM i jej właścicielem jest szpital.

Istnieje jeszcze ambulans z literką „N” czyli Karetka Neonatologiczna. W jej skład wchodzi lekarz oraz ratownik medyczny i służy do przewozu dzieci, które nie ukończyły 1 roku życia. Na jej wyposażeniu znajduje się sprzęt do ratowania życia w rozmiarach pediatrycznych oraz inkubator, w którym najczęściej przewożone są noworodki i wcześniaki. Podobnie jak zespół „T”, ambulans ten nie jest włączony do systemu PRM. W Wielkopolsce takich karetek jest około 5.

Poniżej znajduje się fotorelacja karetki podstawowej oraz specjalistycznej, wraz z krótkim opisem wyposażenia. Niestety nie udało nam się sfotografować wszystkiego, gdyż w każdej chwili oba zespoły mogły zostać zadysponowane do pilnego wyjazdu, a karetka specjalistyczna chwilę wcześniej wróciła ze zdarzenia.

UWAGA! SPRZĘT W OBU KARETKACH JEST PRAKTYCZNIE IDENTYCZNY, DLATEGO TEŻ NIE ROBILIŚMY ZDJĘĆ PRZEDMIOTÓW, KTÓRE SIĘ POWTARZAJĄ!

Karetka Podstawowa „P”

Zestaw do mierzenia ciśnienia – stetoskop oraz ciśnieniomierz zegarowy, a także monitor z ciśnieniomierzem elektronicznym oraz z puls-oksymetrem.
Dwufazowy defibrylator ZOLL M. Defibrylator wyposażony w monitor do EKG. Można na nim wykonać kardiowersję, elektrostymulację, EKG 12 odprowadzeniowe oraz zmierzyć Saturację SpO2
Zestawy opatrunkowe: Gazy jałowe, bandaże dziane, opaski elastyczne, codofixy
Stazy do iniekcji, rękawice ochronne, pojemnik na igły i strzykawki
U góry torba ratownicza wyposażona m.in. w ampularium, sprzęt do iniekcji, sprzęt do pomiaru podstawowych parametrów, zestawy opatrunkowe. Do torby dołączony jest detektor tlenku węgla(również w karetce specjalistycznej).

Na dole torba ratownicza wyposażona w sprzęt do działań resuscytacyjnych.

Karetka ta, z uwagi na stan techniczny oraz swój wiek wymaga pilnej wymiany.

Karetka Specjalistyczna „S”

Po prawej zestawy do tleno terapii: cewniki nosowe, maski twarzowe, maski twarzowe z rezerwuarem oraz maski do nebulizacji(podawanie leków płynnych w postaci mgiełki)
Zestaw do cewnikowania, z tyłu sprzęt do udrożnienia dróg oddechowych (maski krtaniowe typu I-GEL )
Zestawy do przetoczeń i płyny infuzyjne
Pompa infuzyjna-Stosuje się ją do ciągłego lub cyklicznego, dokładnego dawkowania leku

Po lewej stronie od pompy to respirator pneumatyczny Parapac. Urządzenie służy do wentylacji zastępczej, która automatycznie dostarcza objętość oddechową według nastawionych parametrów
Duże butle z tlenem medycznym
Część ampularium karetki specjalistycznej

Na wyposażeniu karetki specjalistycznej jest urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, które wspomaga załogę karetki w resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

W obu karetkach znajduje się 47 leków które może podać ratownik medyczny lub pielęgniarka. Dodatkowo w karetce specjalistycznej znajdują się leki, które podać może tylko lekarz. Ich liczba jest zmienna i nie są one ściśle określone. O ich obecności decyduje lekarz dyżurujący lub dysponent.
W obu karetkach wszystko znajduje się w ustalonym wcześniej miejscu co pozwala na skrócenie czasu poświęcanego na szukanie odpowiedniego przedmiotu, a także w przypadku leków bardzo zmniejsza ryzyko pomyłki.

Oba zespoły ratownictwa medycznego do zdarzeń dysponowane są przez Dyspozytornię Medyczną 15-01 w Poznaniu, która dysponuje(o innych zadaniach napiszemy wkrótce) 58 zespołami na terenie kilku powiatów.

Podsumowując powyższe informacje: Dla osoby potrzebującej nie ma różnicy, czy przyjedzie na miejsce zespół „S” czy „P”. Pomoc będzie profesjonalna i zostanie zrobione wszystko co trzeba.

Na sam koniec chcielibyśmy podziękować Zespołom Ratownictwa Medycznego, pielęgniarkom oraz lekarzom za pomoc, którą niesiecie każdego dnia, by ratować życie ludzkie.

Za pomoc w realizacji artykułu dziękujemy pracownikom Państwowego Ratownictwa Medycznego z Wolsztyna oraz Adamowi Rucińskiemu i Dawidowi Tokarkowi z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu.