Kłęby dymu powodem interwencji strażaków!

W piątkowy wieczór, 31 sierpnia 2018 roku, około godziny 20:15 dyspozytor SKKP w Wolsztynie odebrał zgłoszenie o kłębach dymu wydobywających się z budynku mieszkalnego w Komorowie.

Na miejsce natychmiast zadysponowano 2 zastępy z JRG Wolsztyn oraz zastęp z OSP Kębłowo który w tym czasie prowadził działania związane z usuwaniem gniazda owadów błonkoskrzydłych.
Strażacy po dojeździe na miejsce zdarzenia potwierdzili zadymienie, jednak stwierdzili, że dym pochodzi z ogniska rozpalonego na podwórku domu jednorodzinnego.

Jak się okazało, właściciele budynku rozpalili ognisko w ogrodzie- z powodu użytego paliwa występowało silne zadymienie w okolicy.
Zastęp z Kębłowa został zawrócony do bazy z powodu wystarczającej ilości sił i środków na miejscu zdarzenia. Oprócz strażaków na miejscu zjawiły się również dwa patrole policji,
policjanci pouczyli właściciela posesji. Zgłoszenie zostało zakwalifikowane jako alarm fałszywy w dobrej wierze.

2 myśli na temat “Kłęby dymu powodem interwencji strażaków!

  • 31 sierpnia 2018 o 22:32
    Permalink

    apropo ogniska, jak to jest można rozpalać na swoim podwórku/ogródku czy nie?

    • 1 września 2018 o 11:53
      Permalink

      Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719), w obiektach oraz na terenach przyległych do nich zabronione jest wykonywanie czynności, które mogą spowodować pożar lub jego rozprzestrzenienie się, a w szczególności:

      • rozpalanie ognia lub wysypywanie gorącego popiołu i żużla w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych (§ 4 ust. 1 pkt 5),
      • składowanie poza budynkami w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej materiałów palnych, w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu (§ 4 ust. 1 pkt 6)
      • używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych (§ 41 ust. 3),
      • wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru (w tym rozniecanie ognia w miejscach nie wyznaczonych do tego celu) w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów (§ 40 ust. 1).

      W związku z powyższym, jeżeli nie dojdzie do naruszenia m.in. nadmienionych powyżej przepisów oraz zostaną zachowane odpowiednie środki ostrożności, to palenie ognisk na terenie posesji nie będzie stanowić naruszenia przepisów przeciwpożarowych.

Komentarze są wyłączone.