Udar niedokrwienny mózgu

Udar niedokrwienny mózgu to inaczej zablokowanie drogi, przez którą krew płynie do mózgu.
Może to być spowodowane na przykład zmianami miażdżycowymi, które zlokalizowane są w ścianach naczyń mózgowych.
Udar niedokrwienny mózgu zwiększa się w momencie wad serca, migotania przedsionków czy obniżenia ciśnienia tętniczego krwi.

Udar mózgu – przyczyny

Przyczyny udaru mózgu mogą być różne – jednak wszystkie wiążą się z zaburzeniami w przepływem krwi przez organizm.
Zaburzenia te powodują: zator, zakrzep, spadek ciśnienia tętniczego krwi, prowadzące do osłabienia krążenia krwi w określonych obszarach mózgu.

Przyczyny udaru mózgu dzielimy na modyfikowalne i niemodyfikowalne.

Przyczyny modyfikowalne: osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę i choroby serca są narażone na większe ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego. Podobne ryzyko dotyczy osób z podwyższonym cholesterolem. Wpływ na stan zdrowia ma też otyłość, brak aktywności fizycznej, dieta bogata w tłuszcze, alkoholizm i palenie papierosów.
Kolejno należy wziąć pod uwagę ogólne choroby naczyń, dnę moczanową czy zespół bezdechu sennego. Pacjenci, którzy mają problemy z zaburzeniami krzepnięcia i przebyli w przeszłości udar, narażeni są na ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Również zażywanie kokainy, amfetaminy czy dna moczanowa, są przyczynami choroby.

Przyczyny niemodyfikowalne: osoby po przebytych udarach lub, u których w rodzinie ktoś z krewnych miał udar, również są narażeni. Istotne są genetyczne uwarunkowania, które w dużej mierze wpływają na wystąpienie choroby. Do przyczyn zaliczamy wiek (największe ryzyko od 55 roku życia), kolor skóry (rasa żółta i czarna) oraz płeć: męska.

Udar mózgu – objawy

Zdarza się, że objawy udaru mózgu trwają tylko dobę i samoistnie znikają. Stan ten nazywamy przejściowym atakiem niedokrwiennym. Niestety, ataki te mogą zdarzać się nawet kilka razy w życiu i prowadzić do udaru mózgu.
W wypadku wystąpienia przejściowego ataku należy udać się do lekarza, który powinien podać lek redukujący ryzyko powtórzenia incydentu.
Zdarza się, że udar mózgu nie daje o sobie w żaden sposób znać, może nas dopaść w każdej chwili, chociaż najczęściej udar atakuje w ciągu nocy.

Objawy udaru mózgu są różne i zależą od tego gdzie znajduje się źródło uszkodzonej tkanki mózgowej.
Na początku chory odczuwa dosyć silny ból głowy i mdłości, często dochodzi do wymiotów, następnie pojawia się utrata przytomności, a nawet śpiączki.

Udar mózgu może objawiać się :

  • amnezją,
  • padaczką,
  • omamami,
  • urojeniami,
  • afazją,
  • zaburzeniami czucia,
  • upośledzeniem czytania,
  • nieświadomością.
  • zaburzeniami mowy,

Udar mózgu – zapobieganie:

Jak zapobiegać udarom?

Kontrolować czynniki zwiększające ich ryzyko – należy regularnie wykonywać pomiary ciśnienia, postępy cukrzycy, stosować odpowiednią dietę oraz praktykować zdrowy tryb życia.
Do obowiązków pacjenta zalicza się także monitoring przebiegu miażdżycy. Dotyczy to przede wszystkim udarów niedokrwiennych. W profilaktyce pierwotnej istotne jest dokładnie przyjrzenie się chorobom, które mogą wpływać na udar mózgu. Należy zacząć od leczenia przeciwzakrzepowego chorób serca, cukrzycy czy nawet stanów przedcukrzycowych. Palisz papierosy? Zapomnij o nich. Postaw na zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.
To właśnie dzięki takim nawykom oraz profesjonalnej opiece we wczesnej fazie udaru udaje się ograniczać śmiertelność wśród chorych.

Nie należy lekceważyć żadnych, nawet najmniejszych objawów wskazujących na chorobę, ponieważ może to prowadzić do przykrych konsekwencji.
Istotna jest umiejętność rozróżniania symptomów i udzielenie jak najszybciej pierwszej pomocy, tutaj liczy się każda sekunda.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial