4 kierowców na podwójnym gazie. To bilans akcji „trzeźwy poranek”

Policyjna akcja „Trzeźwy poranek” przeprowadzona dziś przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego zaskoczyła kierowców, którzy lekceważąc zasady bezpiecznego zachowania na drodze wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu. Spośród kilkuset skontrolowanych kierowców, czterech znajdowało się pod wpływem alkoholu. Nieodpowiedzialni kierujący szczęśliwie nie spowodowali zdarzenia drogowego, poniosą jednak odpowiedzialność za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości.

04.05.2023 r. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili na drogach powiatu wolsztyńskiego działania pn. „Trzeźwy Poranek”. Mundurowi kontrolowali ruch pojazdów w wybranych lokalizacjach zwracając szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących. W trakcie kilkugodzinnej akcji zaplanowanej po zakończonej właśnie majówce skontrolowanych pod tym kątem zostało 426 kierujących pojazdami mechanicznymi. Z tej liczby czterech znajdowało się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu.

Około godziny 05:30 na ul. Inwestycyjnej w Wolsztynie policjanci zatrzymali do kontroli kierującego Toyotą 39-letniego mieszkańca Kopanicy. W wydychanym przez niego powietrzu znajdowało się 0,53 mg/l alkoholu (1,11 promila).

Zaledwie 10 minut później, w tym samym miejscu mundurowi zatrzymali do kontroli kierującego Skodą  51-letniego mieszkańca Grodziska Wielkopolskiego. Mężczyzna, jak wykazało badanie alkotestem znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Urządzenie pomiarowe wskazało 0,11 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (0,23 promila).

O godzinie 06:30 również na ul. Inwestycyjnej w Wolsztynie policjanci udaremnili dalszą jazdę kierowcy Opla, którym okazał się 46-letni mieszkaniec Rostarzewa. W jego przypadku badanie alkotestem wskazało 0,33 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (0,69 promila).

Ostatnia przeprowadzona podczas działań interwencja, której efektem było ujawnienie osoby kierującej pod wpływem alkoholu, podobnie jak poprzednie miała miejsce na ul. Inwestycyjnej w Wolsztynie. Policjanci zatrzymali do kontroli kierującą Volkswagenem 41-letnią mieszkankę Berzyny. Alkotest w jej przypadku wskazał na stan po użyciu alkoholu na poziomie 0,22 ml/l (0,46 promila).

Kierowcy, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu poniosą konsekwencje swej nieodpowiedzialności. Z najpoważniejszymi sankcjami będą musieli liczyć się ci, których wyniki wskazały na stan nietrzeźwości, ponieważ usłyszą zarzut popełnienia przestępstwa. Karą w tym przypadku może być grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Sąd może wymierzyć również karę pieniężną od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej). Zakaz kierowania orzekany jest na okres do 15 lat.

W przypadku kierowania w stanie po użyciu alkoholu sankcją może być areszt lub grzywna od 2 500 do 30 000 złotych i 15 punktów karnych! Dodatkowo orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Wysokie kary powinny wpływać na wyobraźnię kierowców i powstrzymać ich od kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości. Kwestia zagrożenia wynikająca z sankcji jest ważna, jednakże policjanci odnosząc się do odpowiedzialności wszystkich kierujących apelują o bezwzględne powstrzymywanie się od jazdy w przypadku wcześniejszego spożywania alkoholu. Apel kierowany jest również do osób będących świadkami takich zdarzeń. Nierzadko interwencja polegająca na odebraniu kluczyków, bądź uniemożliwieniu jazdy w inny, możliwy w danej sytuacji sposób decyduje o bezpieczeństwie, zdrowiu, a nawet życiu samego kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Źródło: KPP Wolsztyn