3 osoby wpadły do wody po przewróceniu się żaglówki na jeziorze Berzyńskim!

Sezon urlopowy jeszcze przed nami, ale sprzyjająca w ostatnich dniach aura zachęca do aktywnego wypoczynku na łonie przyrody. Coraz więcej osób odpoczywa też nad jeziorami korzystając ze sprzętu wodnego. Niestety nawet chwilowa utrata czujności może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, o czym w miniony weekend przekonała się załoga niewielkiej żaglówki.

20.05.2023 r. ok.godz. 18:00 dyżurny wolsztyńskiej jednostki policji otrzymał za pośrednictwem Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratowniczego informację o zdarzeniu, do którego doszło na jeziorze Berzyńskim.

Z przekazanej informacji wynikało, że przypadkowy świadek znajdujący się na brzegu jeziora zauważył wywróconą żaglówkę typu Omega. Przy niej w wodzie znajdowali się ludzie, którzy mogli potrzebować pomocy.

Na miejsce natychmiast skierowani zostali policjanci, a także strażacy i ratownicy medyczni. Po dojechaniu na miejsce okazało się, że uczestnicy rejsu turystycznego zdążyli wezwać pomoc we własnym zakresie i zostali już podjęci z wody.

Policjanci ustalili, że sterująca żaglówką kobieta podczas wykonywanego nawrotu nie zapanowała nad łodzią, która w wyniku gwałtownego podmuchu wiatru wywróciła się. Kobieta i dwaj pasażerowie wpadli do wody. Szczęśliwie żadna z osób nie odniosła obrażeń ciała, wszyscy troje posiadali też kapoki. Sterująca żaglówką kobieta, jak wykazało badanie była trzeźwa. Sytuacja, choć groźna, zakończyła się dla jej uczestników pomyślnie.

U progu rozpoczynającego się lata policjanci, którzy w ramach zaplanowanych działań kontrolować będą także różnego rodzaju akweny apelują do wszystkich o ostrożność i rozwagę, a nade wszystko przekonanie, że woda to żywioł, do którego bezwzględnie należy mieć szacunek.

Źródło: KPP Wolsztyn