26-latka prowadziła samochód. Miała 2,28 promila i sądowy zakaz!

Zdecydowaną i godną naśladowania postawę, dzięki której możliwe było udaremnienie dalszej jazdy kobiecie znajdującej się pod wpływem alkoholu wykazał się w ubiegłą niedzielę mieszkaniec Kębłowa. Mężczyzna będąc świadkiem sytuacji mogącej realnie zagrażać innym uczestnikom ruchu doprowadził do powiadomienia o tym Policji, a następnie zatrzymał kierującą Volkswagenem kobietę. Policjanci potwierdzili, że zatrzymana znajdowała się pod wpływem alkoholu. Grozi jej do 3 lat pozbawienia wolności.

18.10.2020 r. ok.godz. 15:30 dyżurny KPP w Wolsztynie odebrał informację dotyczącą osoby kierującej Volkswagenem Passatem, której sposób jazdy i niebezpieczne dla innych kierowców manewry wskazują, że może być pod wpływem alkoholu. Z relacji zgłaszającego wynikało, że auto porusza się drogą W 305 na trasie Nowy Tomyśl – Wolsztyn i jest w okolicy Karpicka.

Dyżurny skierował we wskazany rejon policjantów Wydziału Prewencji. W międzyczasie do policjantów docierały kolejne informacje o trasie przejazdu nieodpowiedzialnego kierowcy.

Finalnie do zatrzymania Volkswagena doszło na drodze pomiędzy Karpickiem i Nowymi Tłokami. Wtedy też okazało się, że za kierownicą samochodu siedzi młoda kobieta. Policjanci po wylegitymowaniu jej ustalili, że jest to 26-letnia mieszkanka Chorzemina.

Zgłaszający relacjonując całe zajście wyjaśnił, że zwrócił uwagę na jadący przed nim pojazd i podejrzewając, że kierująca nim osoba może znajdować się pod wpływem alkoholu podjął decyzję o jej zatrzymaniu. Przez kilka kilometrów nie udawało mu się wyprzedzić auta, które raz po raz zmieniało tor jazdy powodując realne zagrożenie dla kierowców jadących z przeciwka. Okazja do wyprzedzenia pojawiła się w momencie, gdy pojazd skręcił w drogę w kierunku Nowych Tłok. Zgłaszający wykorzystał to, wyprzedził Volkswagena, a następnie tarasując przejazd własnym autem doprowadził do jego zatrzymania.

Kobieta została doprowadzona przez policjantów do KPP w Wolsztynie, gdzie poddano ją badaniu alkotestem. Badanie wykazało stan nietrzeźwości na poziomie 1,09 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (2,28 promila alkoholu w organizmie). Dodatkowo po wprowadzeniu jej personaliów do policyjnej bazy danych ustalono, że obowiązuje ją zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wydany przez Sąd Rejonowy w Grodzisku Wlkp.

W tym przypadku musi liczyć się z odpowiedzialnością za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości oraz naruszenie zakazu sądowego. Kara za te przestępstwa to pozbawienie wolności do 3 lat.

Stan, w jakim kobieta zdecydowała się usiąść za kierownicę, szczęśliwie nie przełożył się na spowodowanie kolizji lub wypadku. W głównej mierze stało się to za sprawą mieszkańca Kębłowa, który udaremnił jej dalszą jazdę.  Postawa mężczyzny dała wyraz jego odwagi, a jednocześnie odpowiedzialności za bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu drogowego, którego wyraźnie kobiecie zabrakło.

KPP Wolsztyn