Zadymienie w archiwum Urzędu Miejskiego!

Ewakuacja kilkudziesięciu pracowników z wolsztyńskiego ratusza oraz działania strażaków to efekt zadymienia na najwyższej kondygnacji budynku, w poniedziałkowe popołudnie 21 października.

Około godziny 14:45 do wolsztyńskich służb wpłynęło zgłoszenie, z którego wynikało że w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Wolsztyn doszło do pożaru. Zgłaszający poinformował również, że trwa ewakuacja pracowników. Szczęśliwie, były to tylko ćwiczenia zorganizowane przez tutejszą komendę w porozumieniu z władzami Gminy. Ponadto, była to doskonała okazja do przeprowadzenia próbnej ewakuacji.

Po chwili, na miejscu pojawili się funkcjonariusze Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Wolsztynie w sile dwóch zastępów. Dowódca strażaków, niezwłocznie skontaktował się z obecnym na miejscu Burmistrzem Wolsztyna w celu uzyskania informacji niezbędnych do sprawnego przeprowadzenia działań. Okazało się, że w pomieszczeniu na trzecim piętrze budynku skąd wydobywał się dym mogła pozostać jedna osoba. Pozostali pracownicy opuścili ratusz i udali się do specjalnie wyznaczonego miejsca. Rota gaśnicza zabezpieczona w sprzęt ochrony układu oddechowego udała się do środka w celu likwidacji źródła pożaru oraz przeszukania pomieszczeń. Będąc w środku, ratownicy potwierdzili informacje pozyskane przez dowódcę. W jednym z pomieszczeń przebywała nieprzytomna osoba którą niezwłocznie ewakuowano, by po chwili na zewnątrz udzielić jej kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń, postanowiono również sprawdzić funkcjonujące w obiekcie systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych. Detektory dymu bardzo szybko przekazały informację o pojawieniu się zadymienia do odpowiednich służb nadzorujących aspekty bezpieczeństwa w ratuszu. Niektóre z systemów, niestety uruchomić trzeba było ręcznie. Sytuacja ta wymaga dokładnej analizy, do czego zobowiązali się administratorzy obiektu. Poniedziałkowy przypadek pokazuje nam, że w obliczu prowadzonych działań musimy brać pod uwagę każdą ewentualność.

Ćwiczenia i stałe doskonalenie się połączone z rozpoznaniem operacyjnym obiektów leżących w obszarze chronionym okazują się jednym z kluczowych elementów, gwarantujących właściwy poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Ponadto, dają realny pogląd na to, jakie sytuacje mogą nas spotkać w trakcie działań. W myśl zasady „im więcej potu na ćwiczeniach tym mniej krwi w boju”, poprzez ćwiczenia strażacy mają możliwość podwyższenia swojej wiedzy i umiejętności, co znacząco poprawia sprawność prowadzonych działań.

tekst: asp. Waldemar Wielgosz – PSP Wolsztyn