Pożar był ciężki do opanowania. Na miejscu działało 10 zastępów Straży Pożarnej!

W piątek 28 czerwca br,. około godziny 12:00 dyżurny SKKP w Wolsztynie odebrał zgłoszenie o pożarze pola w miejscowości Wroniawy.

OSP Wroniawy

Na miejsce natychmiast zadysponowano 2 zastępy z JRG Wolsztyn, które już w trakcie dojazdu dostrzegły duży słup dymu. Jak się okazało doszło do pożaru zboża na pniu oraz słomy po kombajnie, a ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał. Po rozpoznaniu strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej podali dwa prądy w natarciu na skrzydła pożaru, niestety nieskutecznie. Silne zadymienie oraz duży wiatr utrudniały działania. Kierujący Działaniem Ratowniczym poprosił dyżurnego o zadysponowanie kolejnych sił i środków, ponieważ najbliższy hydrant zlokalizowany był ok. 2km od miejsca pożaru.

OSP Wroniawy

W tym samym czasie rozwijający się pożar zmierzał w kierunku linii wysokiego napięcia. Dowodzący przekazał informację do SKKP z prośbą o kontakt z pogotowiem energetycznym w celu możliwości odłączenia napięcia. Na miejsce docierają pierwsze jednostki z pobliskich OSP. Niestety pożar rozwijał się dynamicznie, a akcja gaśnicza wymyka się spod kontroli. KDR prosi o zadysponowanie kolejnych sił i środków w tym samolot gaśniczy przez PA Nadleśnictwa Wolsztyn. Po kilkunastu minutach dociera wsparcie pozostałych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Dowodzący cała akcją podejmuje decyzję o okrążeniu pożaru w celu jego dokładnej lokalizacji. Następnie przy użyciu pługa jednego z właścicieli oboruje pożarzysko i poleca jego dogaszenie.

OSP Wroniawy

KDR przekazał miejsce objęte działaniem właścicielom i w zabezpieczeniu pozostawił jeszcze dwa zastępy w celu dogaszenia ścierniska.

Miejsce pożaru gasiło razem 11 jednostek straży pożarnej. Oprócz strażaków z JRG Wolsztyn działania prowadziły również zastępy z OSP Kębłowo, OSP Kaszczor, OSP Mochy, OSP Wroniawy, OSP Tłoki, OSP Obra, OSP Kopanica, OSP Świętno, OSP Przemęt, OSP Siedlec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial